PLZEŇ

MOVING STATION

Moving Station je nezávislá plzeňská komorní scéna pro současné divadlo, tanec a mezioborové umělecké experimenty. Historie centra začala v roce 2000 uměleckou okupací chátrající nádražní budovy. Od té doby hostí Moving Station umělce z celého světa. Po kompletní revitalizaci budovy v roce 2015 se otevřel prostor pro podporu formou uměleckých rezidencí a rozvíjení nových forem dialogu umělců s diváky. Provozovatelem Moving Station je zapsaný ústav Johan – centrum pro současné umění a vzdělávání (zal. 1998).

Místo: Moving Station se nachází v působivě zrekonstruované kulturní památce, bývalé odjezdové budově nádraží Plzeň – Jižní Předměstí.

Akce: Páteří programu Moving Station je prezentace současné nezávislé tvorby experimentujícího autorského divadla, současného tance a nového cirkusu. V programu scény má svůj prostor také výtvarné umění, hudba a film. Od roku 2016 Johan v Moving Station produkuje vlastní divadelní inscenace, pořádá přehlídky, festivaly a výstavy. V Moving Station pracuje též Dramacentrum Johan – platforma pro projekty uměleckého vzdělávání a dramatické výchovy. Původním projektem je festival nezávislé performativní tvorby vznikající v regionech – Nastevřeno.

Prostory: Moving Station disponuje čtyřmi prostory – velký multifunkční sál o rozměrech 8,5 × 19 × 6 m s kapacitou 105 sedících diváků, plocha jeviště při standardním rozložení sálu 8,5 × 8 m, konferenční sál – galerie s kapacitou 80 osob, stylová nádražní kavárna s kapacitou 50 osob a prostorná vstupní secesní hala v původní podobě z roku 1904 až pro 60 osob. Ve všech prostorách, kromě kavárny, je možné postavit mobilní elevaci nebo jeviště.

Možnosti: Moving Station je otevřeným tvůrčím prostorem pro přípravu a prezentaci autorských divadelních, tanečních, výtvarných a multimediálních projektů. Je stagionou i produkčním domem, prezentuje současnou tvorbu a je tvůrčí laboratoří pro vznik nových děl pro tvůrce z domova i zahraničí.

Kontakt: Moving Station, Koperníkova 56, 301 00 Plzeň, info@johancentrum.cz, www.johancentrum.cz