POŘÁDNÁ PORCE NOVÉHO DIVADLA: MALÁ INVENTURA V REGIONECH 2021 SKONČILA

Festival Malá inventura v tuzemských regionech je za námi. Jednotlivá města na několik dní ožila novým divadlem, tancem, hudbou a doprovodným programem. Za příslibem jedinečného zážitku dorazili nejen místní. Vícedenní program probíhal v průběhu září a října v Jičíně, Karlových Varech/Ostrově, Jihlavě a Českých Budějovicích.

Jičín: Oživlé myšlenky v pohybu a dílo palestinského loutkáře


Festival zahájilo představení Tančit v hlavě, ve kterém dvě performerky roztančily jičínské náměstí. Diváci mohli naslouchat jejich niterným myšlenkám prostřednictvím bezdrátových sluchátek. V Jičíně se dále představil například palestinský loutkář Husam Abed se svým autorským představením WAR MAKER kombinujícím dokumentární a objektové divadlo s multimediální instalací a hudbou Matěje Vejdělka.


Náročné stavební úpravy Valdštejnské lodžie, kde každoročně probíhá většina Malé inventury, nečekaně zasáhly období festivalu. Z toho důvodu byl letos celý provoz festivalu, ale i jeho příprava omezena. Představení tak probíhala v provizorních podmínkách. „Malá inventura Jičín 2021 měla v letošním roce podtitul Za hranicí. Když tento slogan vznikl, nenapadlo by mne, jak symbolický bude jeho význam,“ říká k nečekaným nesnázím spolupořadatel a dramaturg festivalu a dlouholetý partner Českého kulturního networku Nová síť Jiří Vydra.


Karlovy Vary/Ostrov: Směs kulturního osvěžení a sonda do paměti prostoru


Karlovarský festival diváky uchvátil tím nejpodivuhodnějším z nezávislé divadelní scény roku 2020. Do přilehlého Ostrova přivezla Malá inventura osobité představení Felixe Baumanna a Seana Handersona – dvou zahraničních tvůrců žijících v České republice – s názvem How Things Go. Inscenace kombinující tanec, fyzické a vizuální divadlo s cirkusem bavila plné hlediště v Domě kultury Ostrov. Tamní Malou inventuru realizuje spolek Vzbuďme Vary v čele s jeho předsedkyní a dramaturgyní Terezou Dvořákovou.


Festivalový program ve Varech se skládal také z tvůrčích dílen a happeningů. „Po několika letech se povedlo proniknout do prostor karlovarského Thermalu, což považuji za velký komunikační úspěch a velké štěstí,“ říká Dvořáková. Do devadesátých i dřívějších let kulturního prostoru v Karlových Varech nahlédli účastníci festivalu díky komentované procházce. Tu vedl Lev Havlíček, výrazná kulturní a umělecká osobnost tamního regionu, který je součástí evropské sbírky Paměti národa.


Jihlava: Snové zmrtvýchvstání a pochmurný Serotonin


Jihlavský festival návštěvníkům naservíroval jedinečné site-specific představení Rise Again, Rise My Dust! (volně přeložené Nechť můj popel znovu povstane), v režii Miřenky Čechové, které se konalo v továrně Modeta. Část představení se odehrála okolo budovy, takže diváci sledovali dění i zevnitř.


I letos festival vznikl díky DIODu – významnému jihlavskému prostoru pro nezávislou kulturu, V čele s vedoucím produkce Přemyslem Martínkem a šéfdramaturgem Adamem Hruškou se mohli návštěvníci festivalu ponořit do neobvyklých divadelních inscenací. Představení Serotonin z produkce pražské Meetfactory bylo však kvůli nemoci jednoho z herců přesunuto na polovinu listopadu, takže je ještě na co se těšit.


České Budějovice: Předobrazy hudebního průmyslu a zpívání vesmíru


Budějovický kulturní prostor Výměník1 je partnerem Českého kulturního networku Nová síť a o jeho vznik se zasloužila ředitelka neziskové organizace Kredance Hedvika Drenčeni. Oblíbené dějiště Malé inventury letos uvedlo svérázný program. Diváci zhlédli například vizuálně-pohybovou výpravu za hrdinou dneška – představení Růžový Samuraj – příběh zuřivého větru, které vzniklo v produkci tanečního uskupení Burki&com.


Do Výměníku1 dorazil také spolek Ufftenživot se svojí inscenací This is not a love song, ve které tři ženy, tři herečky, zkoumají všudypřítomnost a sílu populárních písní, které nás neustále obklopují.


Malé inventury v regionech jsou důležitou součástí kulturního vyžití v místech, kde je často složitější prezentovat divácky specifický program. Regionální spolky, neziskové organizace a kulturní prostory odvádí skvělou práci s mimořádným zápalem pro kulturu a umění obecně. Podpora Nové sítě, právě směrem k regionům, je jedním z hlavních pilířů poslání organizace. Festivaly mimo Prahu výrazně přispívají k decentralizaci a poukazují na mimořádné počiny a výjimečná místa napříč Českou republikou. A to nás jako hlavní organizátory těší nejvíce.

OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023

BLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘEBLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘE

VIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI  CULTURE GET-TOGETHERVIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI CULTURE GET-TOGETHER

NOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKUNOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKU

VIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤVIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)

MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)

PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKUPRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42

JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022

DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023

CHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘECHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘE

ONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘEONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘE

DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCEDUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAMČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

UMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČRUMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČR

FESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍFESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍ

GALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZEGALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZE

26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNYCENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNY

DVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁDVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

VÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RESVÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RES

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!

KULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČRKULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČR