Tisková konference Malá inventura 2016

Ve středu 10.2. od 10:00 proběhla v Českém centru Praha tisková konference k festivalu Malá inventura 2016.

MALÁ INVENTURA / 22. – 29. února 2016 / 14. ročník mezinárodního festivalu nového divadla

Festival Malá inventura rekapituluje nejvýraznější počiny nového divadla za uplynulý rok. Řadí se tak k událostem, které poutají pozornost i za hranicemi České republiky. Letos se do Prahy sjede více než 70 regionálních i zahraničních divadelních profesionálů. Cílem festivalu je podpořit cirkulaci projektů, prezentace české kultury v zahraničí a v neposlední řadě kulturní networking.

Čtrnáctý ročník festivalu již potřetí zahájí slavnostní Galavečer při příležitosti udílení cen Česká divadelní DNA. Ceny se předávají každé dva roky za mimořádný přínos na poli nového divadla. Slavnostní Galavečer se uskuteční v divadle Archa 22. 2. od 20 hod. Nominace viz příloha tiskové zprávy.

Ředitelka festivalu Adriana Světlíková k programu letošního festivalu prozradila: „Bilancovat je potřeba. A navíc s takovým programovým potenciálem jaký letos nabízí domovské scény. Zájem ze zahraničí i z regionů ČR je opravdu velký, a tak se ukáže, kdo nejvíc zaboduje. Malá inventura nabídne konečně prostor i pro nezávislé produkce v rámci sekce Tažní ptáci a dává příležitost umělcům začínajícím (Nová krev na scéně). Podařilo se nám přivést i mimořádný zahraniční program tentokrát z Francie. Bude to pořádná Inventura!“

Malá inventura každoročně přináší výrazné výtvarně-performativní ztvárnění festivalového centra. To se letos nachází ve Studiu ALTA, kde vznikne putovní interaktivní divadelní kavárna Café Theatroom. „Kavárna bude netradičním místem pro setkávání návštěvníků, umělců a festivalových hostů, ale také originálním jevištěm divadelních performancí a workshopů pod vedením autorů jednotlivých instalací.“ Říká autor konceptu Jiří Vydra.
Na festivalu se během 8 večerů představí celkem 37 akcí. Podrobný program festivalu je k dispozici na www.malainventura.cz.
Na podzim na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura Jičín, České Budějovice a Opava a dále Ozvěny festivalu v rámci celorepublikové sítě regionálních partnerů.

Vizuál festivalu opět ztvárnil Kakalík.

Hlavním pořadatelem festivalu je Nová síť – český kulturní network. Nová síť jako jediný český kulturní network svého druhu se zaměřuje na podporu současného scénického umění; vyhlašuje rezidenční pobyty; snaží se o cirkulaci děl; vytváří síť divadelních prostorů pro prezentaci nového divadla v Praze a v regionech; komunikuje o praktických věcech oboru jako je např. grantová politika v ČR; věnuje se vzdělávání a umělecké advokacii. Více informací na www.novasit.cz

Domovskými scénami čtrnáctého ročníku festivalu Malá inventura jsou Studio ALTA, Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, MeetFactory, Motus - produkce divadla Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce a Veletržní palác (NG).

----------------------

Tiskové konference 10. 2. 2016 od 10:00 se zúčastnili:
Adriana Světlíková – ředitelka festivalu Malá inventura
Jiří Vydra – interaktivní kavárna Café Theatroom
Jana Polívková - Česká centra
Táňa Brederová - Studio ALTA
Yvona Kreuzmannová – PONEC – divadlo pro tanec
Ewan McLaren – Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře
Jakub Čermák – Venuše ve Švehlovce
Bára Paulátová – Malá inventura České Budějovice
Veronika Švábová – Handa Gote research & development
Marek Zelinka & Martin Talaga - Nová krev na scéně (Synovial)
Anička Duchaňová – Tažní ptáci (Pičus není kretén), dílny pro děti

Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Petr Pola / PR festivalu Malá inventura 2016
Tel.: +420 776 841 851
Email: petrpola@novasit.cz

Festival Malá inventura 2016 děkuje všem partnerům, kteří letošní ročník podpořili. Jmenovitě:
Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. města Praha, Státní fond kultury ČR, Česká centra, Francouzský institut v Praze, Spectacle vivant en Bretagne, Hotel Extol Inn, Duben Sound Company, Metamorphosis, Ebel Coffee, Pernod Ricard a Institut umění – Divadelní ústav, Divadlo Archa.

Hlavní mediální partner:
Česká televize

Mediální partneři: Aerofilms, Radio 1, EuroAWK, Pražský deník, Taneční zóna, Expats.cz, Taneční aktuality, divadlo.cz, i-divadlo.

Label: EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe