MALÁ INVENTURA JIHLAVA / 29. 9. - 1. 10. 2017 / DIOD

První ročník festivalu Malá inventura představí bohatý kaleidoskop forem současného nového divadla. Diváci se mohou těšit na činoherní, pohybová i novocirkusová představení, loutkářské umění, dílny pro děti i dospělé.

„Jsme rádi, že se letos Malá inventura odehraje i v Jihlavě. Festival vnímám jako důležitou a nezastupitelnou akci na české scéně, protože díky specifickému programu upozorňuje na pozoruhodné počiny, které výrazně posouvají hranice současného českého divadla. Důležité také je, že festival nabízí představení pro všechny věkové kategorie, což odpovídá i strategii DIODu. Součástí festivalu jsou i workshopy a semináře a jsem rád, že hned tři takové se povedlo v rámci prvního ročníku připravit i v Jihlavě. Divadlo je dnes hlavně o lásce, jak hlásá logline festivalu, za mě k tomu patří ještě možnost nabídnout něco víc, než jen představení a zapojit diváka aktivně do hry,“ uvedl dramaturg festivalu Adam Hruška.

Malá inventura poprvé poprvé v Jihlavě, od 29. 9. do 1. 10. 2017 ji hostí DIOD - divadlo otevřených dveří.

Úvod prvního ročníku festivalu Malá inventura v Jihlavě bude netradičně patřit semináři s názvem Jak financovat kulturu? Zástupci kulturní neziskovky Nová síť zájemce seznámí s možnostmi v oblasti kulturních grantů a poskytnou užitečné rady, praktické příklady či zkonzultují konkrétní žádosti.

Festival zahájí v pátek 29. září divadelní Recykliteratura, netradiční představení které s pomocí vtipných hlášek, filmové projekce a herecké akce oživuje kouzlo starých fotografií. Představení vzniklo na základě jednoduché metody, kterou je možné snadno rozvíjet. Pokud vás představení dostatečně uhrane, nechte si ujít workshop s autory druhý den 30. 9. od 15:00.

Sobotní večer 30. 9. bude patřit pohybovému a novocirkusovému umění. Study mladého divadelního uskupení Holektiv diváky provede krajinami studu. Tři mladé protagonistky se „studem“ umějí zacházet vtipně i rozverně a vy budete mít neopakovatelnou příležitost stud si snad poprvé v životě užít.

Neděle je věnována rodinám s dětmi. Nejprve se vrátíme do časů zlaté horečky na Aljašce s divadlem Plata Company. Poutavě vyprávěný příběh, rafinovaná scénografie a elán čerstvých absolventu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, na to vše se můžete těšit v představení Tisíc tuctů.

Poslední akcí festivalu bude workshop pro děti nazvaný Bouchni! Řízni! Sekni! Děti si budou moci vyrobit loutku a zahrát si s ním jednoduchý příběh v připraveném kukátku.

-----------

Malá inventura v Jihlavě je součástí cyklů festivalů nového divadla Malá inventura, které se každý rok konají na několika místech v České republice. První a nejrozsáhlejší inventurou divadla v roce je tradičně únorová Malá inventura v Praze, následuje Malá inventura Jičín, Jihlava, České Budějovice a Opava.

Festival pořádá kulturní network Nová síť společně s divadlem otevřených dveří DIOD.

Festival Malá inventura v Jihlavě podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, TJ. Sokol Jihlava, Město Jihlava

Mediální partner: Literární noviny

Značka kvality: EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe

Více informací na www.diod.cz a www.malainventura.cz

Nová síť z.s.: Petr Pola, tel.: +420 776 841 851, email: petrpola@novasit.cz