ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

V dubnu se uskuteční 5 rezidenčních pobytů v rámci česko-norské spolupráce. Na programové období 2021/2022 otevřela Nová síť společně s partnerskou organizací Surnadal Billag program podpory rezidenčních pobytů, který je určen pro umělecké a kulturní manažerské týmy z České republiky a Norska. Rezidenční program vznikl v rámci projektu Český kulturní network Nová síť podpořeného Fondy EHP.

Pro žadatelky a žadatele z Norska byla podpora určena na rezidenční pobyt v ČR ve vybraných rezidenčních centrech v rámci platformy ART-IN-RES. České umělecké a manažerské týmy realizují rezidence v norském rezidenčním centru Surnadal Billag.

Program uměleckých rezidencí je zaměřený na podporu kreativního procesu a vznik nových projektů v oblasti performativního umění se zvláštní pozorností na projekty na pomezí divadla, tance, performance a výtvarného umění. Program manažerských rezidencí podporuje týmy, které se věnují tématu rozvoje kultury v regionech, a je určený na posilování kapacit a sdílení know-how s partnerskou organizací.

Do rezidenčního programu se ve dvou kolové výzvě přihlásilo 14 žadatelů z Norska a 23 projektů z ČR. Převažoval zájem o umělecké rezidence – přihlásilo se 31 uměleckých a 6 manažerských projektů.

PODPORU V RÁMCI ČESKO-NORSKÉHO REZIDENČNÍHO PROGRAMU ZÍSKALI:

MANAŽERSKÉ REZIDENCE

Manažerský tým – Markéta Málková, Aleš Hrdlička, Jan Kunze, Martin Musílek / rezidence Surnadal Billag Manažerský tým – CO.LABS: Juraj Augustín, Simona Augustín, Klaudia Klembarová, Alexandra Bolfová / rezidence Surnadal Billag
UMĚLECKÉ REZIDENCE

third // space – re_MIND_er / rezidence Surnadal Billag Jan Husták & T.I.T.S. – DIRECT ACTION THEATRE: SERVE AND PROTECT / rezidence REZI.DANCE Lisa Colette Bysheim & col. – IF THIS | THEN / rezidence SE.S.TA Mari Woll & col. – NÆRVÆR – PRESENCE / rezidence CO.LABS
Na podzim roku 2021 proběhla první manažerská rezidence členů Českého kulturního networku Nová síť v Norsku. Manažerský tým nasbíral mnoho zážitků a vjemů, podnikl setkání s manažery norských kulturních organizací a v rámci rezidence se věnoval přípravě konceptu nového tanečně-výtvarného projektu. Ostatní rezidence se budou konat během dubna 2022 v Norsku, Komařicích, Žďáru nad Sázavou a v Brně.

Česko-norský rezidenční program je podpořen Fondy EHP (2014-2021).