V LIBERCI PROBĚHL 6. - 8. LISTOPADU MEETING KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

V první polovině listopadu proběhlo v Liberci historicky první setkání stávajících i přistupujících partnerů networku Nová síť. Právě v libereckém kraji působí tři z přistupujících partnerů, součástí meetingu byla tedy i návštěva netradičních prostor, o jejichž oživení tyto spolky usilují.

Setkání probíhalo od 6. – 8. listopadu. Zázemí všem zúčastněním poskytl spolek Zachraňme kino Varšava v prostorách artdecového budovy kina. Tři intenzivní dny práce umožnily věnovat se do hloubky plánovaným tématům, vést individuální konzultace, z nichž vychází budoucí dlouhodobé koučinky, i sdílet dílčí zkušenosti napříč celým networkem.

Program probíhal v přátelském duchu. Přistupujícím partnerům networku byly představeni partneři stávající. Pak se role prostřídaly a přistupující organizace prostřednictvím prezentací představily sebe, činnosti, kterým se věnují, i prostory, v nichž působí. Nechyběla stručná rekapitulace činností kulturní neziskovky Nová síť - pozvání na blížíce se festival nového divadla, Malou inventuru, představení projektů přihlášených do Nové krve (program pro mladé umělce) i Tažných ptáků (projekty bez trvalého institucionálního zázemí). Prostor dostaly nominace České divadelní DNA a představen byl i vzdělávací projekt ART GATE behind the scenes i jeho možná spolupráce s regiony.

Během meetingu se účastníci přesunuli z kina Varšava do 65 m vysoké, zauhlovací a vodárenské věže ve Vratislavicích. O záchranu této kulturní památky se snaží spolek AvantgArt. Ten by tu rád vytvořil centrum umění a kultury pro širokou veřejnost. Poté network navštívili Jablonec nad Nisou a díky spolku ArtproProstor si prohlédl exteriér Jablečných lázní. Bohužel v tuto chvíli město neumožňuje přístup do objektu. Vzhledem k této komplikované situaci byla ze strany Nové sítě nabídnuta možnost koučinků a mediátorství při komunikaci se zastupiteli.

Právě kvůli chátrajícímu stavu navštívených míst se dalším silným tématem setkání stala diskuse o možnosti pomoci jednotlivým projektům a jejich udržitelnosti.

Další setkání všech partnerů networku se bude poprvé konat v zahraničí, konkrétně v kulturním rezidenčním centru Schloss Broellin v Německu, v dubnu 2018.
Meetingu se účastnili: Nová síť, Valdštejnská lodžie, S radostí, Luhovaný Vincent, Divadlo na cucky, UFFO, Rezi.dance v lese, ArtproProstor, AvantgArt, CKVB Blatná, Zachraňme kino Varšava, Machův mlýn.