2022

FRAS

FRAS (dříve Československé klacky) patří mezi mladé, ale již volně se etablující uskupení talentovaných umělců a umělkyň. Jádro tvoří trojice Johana Bártová, Jakub Šulík a Matěji Šumbera. Jedná se o absolventy bakalářského programu KALD DAMU pod vedením Lukáše Jiřičky, Roberta Smolíka, Tomáše Procházky a Branislava Mazúcha. V současné chvíli všichni členové souboru pokračují v navazujícím magisterském studiu též na KALD DAMU. Skupina tvoří od roku 2019.

Nová síť již v předchozích předchozích letech podpořila jejich inscenaci Nejmenší ze Sámů, která měla úspěch nejen na festivalu Malá inventura v Praze, ale i během řady uvedení v rámci sítě regionálních partnerů Nové sítě. Projekty Medař a Za dveřmi přihlášené do letošní výzvy, patřili bezesporu k tomu nejlepšímu, co můžeme na mladé loutkové scéně v ČR vidět.
Nová síť podpořila uvedení obou projektů na festivalu Malá inventura v Praze a chystá další uvádění zejména v regionech ČR. FRAS se velmi aktivně zapojují do kampaně na pomoc Ukrajinským uprchlíkům. Vytvořili verzi své inscenaci Za dveřmi v ukrajinštině a toto představení hrají zcela bez nároku na honorář. Dále FRAS získá podporu formou zajištění rezidenčního pobytu v písecké Sladovně.
—-

Přihlášené projekty:

Medař
Loutkové představení pro děti od 10 let.
Jsou vysoké hory a vysoko v nich leží vesnice.
Žije tam jeden muž který se jmenuje Joshi. Byl docela šťastný a nic mu nechybělo až do chvíle, kdy jeho sestra onemocněla. Nikdo jí nedokázal pomoci. Ve vesnici už nezbyl žádný lék.
Od té chvíle se vše změnilo a on se musel rozhodnout.
Pro záchranu sestry se musí vydat ještě výš do hor, aby tam objevil lék. Najít obydlí největších medonosných včel a vyprosit od jejich královny med, který by snad mohl jeho sestře pomoci. Nebude to lehká cesta, bude plná strachu a nástrah, ale pokud uspěje včas a nepropadne pokušení, zachrání ji.

Autorka a režisérka: Johana Bártová
Hrají: Jakub Šulík, Matěj Šumbera, Johana Bártová (zvuk)
Podporovatelé: DAMU, DRAMA LABEL, Nová síť


Za dveřmi
Uprostřed velkého města stojí velký dům, ve kterém žije mnoho různých lidí a zvířat. Někdy je v něm úplné ticho, jindy zase pořádný rozruch. Ticho tu bývá jen ve třetím, úplně posledním patře. Jáchym žije v prvním patře s maminkou a tatínkem. Má to tu moc rád, jen o prázdninách všichni kamarádi odjíždí pryč a Jáchym se potlouká kolem domu sám, protože tatínek i maminka jsou každý den v práci. Naštěstí se objeví Ema, která přijíždí na návštěvu za tetičkou do bytu číslo dva hned v přízemí. Ema miluje tajemství a záhady a ty na sebe opravdu dlouho nenechají čekat. Jen co se Ema s Jáchymem seznámí, otevírá se před nimi záhada, ve které hraje hlavní roli nerudný stařík a věčně zamčené dveře. Přesto, že se Jáchym trochu zdráhá, nedá se nic dělat, téhle záhadě děti prostě musí přijít na kloub.

Umělecký tým:Johana Bártová, Jakub Müller, Antonie Rašilovová, Jakub Šulík
Podporovatelé: Divadlo Alfred ve dvoře, Nová síť

zaDvermi