2024

TMEL

Tmel jako soubor, skupina, kolektiv, nebo cokoliv, co drží u sebe, vznikl v průběhu 3. ročníku na DAMU (2021), kde spojil studenty z katedry alternativního a loutkového divadla napříč všemi obory: scénografie Berta Doubková, režie-dramaturgie Jan Froněk a Viktor Prokop, herectví Antonie Rašilovová, Jakub Müller a Nikolas Ferenc.

Přihlášený projekt: O jako Otesánek / Neboj, Houbo

Otesánek:

O jako Otesánek
O jako obvod
O jako odhodlání
O jako ohrožení
O jako občerstvení
O jako hororové loutkové představení na motivy známé pohádky

Díky epoxidovému tmelu také drží pohromadě celá scénografie naší inscenace O jako Otesánek.
Pro její vznik jsme se inspirovali ve známé české pohádce Otesánek, kterou jsme zasadili do světa tištěných spojů a elektronických součástek. Do tohoto světa ale vstupuje nenasytné stvoření z hlíny - Otesánek - a z jejich střetu může vyjít jen jeden jako vítěz.

Neboj, Houbo:

Neboj, Houbo
Les se probouzí. Houby rostou. Ten, kdo žije v lese, vyráží sklízet. Jen jedna malá houba nemůže vyrůst. Nemůže, nebo nechce? Ptá se ten, kdo ji chce sklidit. Chce, nebo musí? Nakonec nikdo nechce podlehnout strachu, ale také nikdo nechce být sám. Ani houba v lese.

Autorský příběh vzniknul jako psaná pohádka, na jejímž základě se potom stavělo při tvorbě představení, které mělo za cíl hratelnost venku a věkové ohraničení 'pro malé děti'. V představení jsme se inspirovali různými herními principy, buddhismem a zvukovou tvorbou, která funguje jako živý element v průběhu inscenace.

O jako Otesánek: premiéra DAMU proces 2021/Neboj, Houbo Vyšehrátky 2022

Autorka fotografií: Zuzana Lazarová a další