NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 30)

“Přála bych si, aby se Výměníku1 dařilo a divadlo, které do Českých Budějovic vozíme mělo čím dál větší publikum.” Hedvika Drenčeni

Kredance, z.s. je nezisková organizace působící v Českých Budějovicích, která od roku 2010 podporuje a rozvíjí živé umění na profesionální i amatérské úrovni v Jihočeském kraji. Kredance po letech opouští své dosavadní působiště a otvírá nový vlastní prostor Výměník1! Slavnostní otevření Výměníku1 se uskuteční v rámci festivalu Malá inventura již 1. listopadu. Nejen o změně prostoru a rekonstrukci Výměníku1 hovoří současná výkonná ředitelka Kredance Hedvika Drenčeni.

Kredance bude příští rok slavit 10 let. Za toto období prošla mnoha změnami, i co se týče zázemí a vlastních prostor. Můžete vývoj krátce popsat a říct, kde se nacházíte právě teď?

Od roku 2010 do roku 2015 působila Kredance v prostorách bývalé továrny Otavan v ČB. Poté, až do roku 2019, směřovala svou produkci do veřejného prostoru a divadelních sálů pronajímaných například od Jihočeského divadla nebo Švestkoveho dvora v Malovicích. V tuto chvíli má opět své vlastní prostory, je jím Výměník1.


Přibližíte, o jaký typ prostoru se jedná a kde ho v Českých Budějovicích najdeme?

VÝMĚNÍK1 je bývalá výměníková stanice, kterou si pronajímáme od Teplárny České Budějovice. Jedná se o prostor o velikosti 12m x 12,5m, který je rozdělen do tří úrovní. Pokusím se ho blíže popsat. Při vchodu do objektu vejdete do přízemí, kde je zázemí s barem a toaletami. Tato část má velikost 6m x 12m a strop dosahuje výšky 9m. Po levé straně se pak prostor rozděluje na dvě části o velikosti 6,5m x 12m – jedna je pod úrovní země a druhá nad zemí. Horní část bude sloužit jako hlavní taneční plocha. Ta spodní je úplně uzavřena od zbytku prostoru a bude využívána k divadelní a hudební produkci. Prostor vytváříme pro živou kulturu (divadla, koncerty), pohybové kurzy a workshopy, rezidenční pobyty umělců a komunitní akce typu design market, výměna květin, blešák, promítání, přednášky apod.
Výměník se nachází na sídlišti Šumava, v ulici J. Opletala 842. Snadno se tam dostanete na kole nebo MHD na zastávku Václava Talicha (cca 8min z centra).


Výměník se ještě rekoonstruuje, kdo se na rekonstrukci podílí?

Na rekonstrukci pracujeme zhruba od května/června 2019 a převážně se na ní podílí můj kamarád, stavař Martin Kazdera, bez kterého by to vůbec nešlo (úsměv) a já. Naučil mě všechno, od stavění zdí až po štukování. Trávíme ve Výměníku dny, téměř i noci. Festival Malá inventura se blíží neuvěřitelnou rychlostí, a tak do začátku listopadu máme v plánu stihnout vše, abychom mohli otevřít a začít prostor používat. Příští rok budeme řešit ještě opravu oken a zavedení topení, což jsou veliké částky, ale věřím, že to nějak zvládneme.


Otevření prostoru je letos spojeno s festivalem Malá inventura. Kdy přesně bude otevřen pro veřejnost a na co se mohou diváci těšit?

Festivalu Malá inventura se koná 1. – 3. 11. 2019, tím bude prostor oficiálně otevřen. Hned po festivalu rozjedeme naplno chod akcí pro veřejnost, včetně pohybových kurzů.
V rámci Malé inventury jsme připravili 3 dny plné kultury, které se kompletně odehrají v novém prostoru. V pátek začneme JANOU Anežky Kalivodové, kde se budeme pohybovat na hranici mezi koncertem, tancem/pohybem v brnění, a divadlem masky. Sobotu otevřeme dokumentární divadelní hrou A ODKUD JSTE DOOPRAVDY Ňun & Ví o druhé generaci Wietnamským imigrantů v ČR, a hned poté vám performerky představí svůj hudební pop elektronický projekt VIAH. Následovat bude afterparty oblíbeného DJského dua TROJAN HORSES. V neděli festival zakončíme "balkánskou válečnou komedií" ONE NIGHT STAND UP s jednou ženou, mnoha postavami a hodně černým humorem.


Pro koho bude kulturní program a aktivity určeny? Dojde k nějaké proměně dramaturgie v souvislosti s vlastními prostory?

Kulturní program bude určen pro širokou veřejnost všech věkových kategorií. Vzhledem k tomu, že je objekt na sídlišti, chceme kromě inscenací pro dospělé pravidelně uvádět i dětská představení, ale v podstatě se nic zásadního v divadelní dramaturgii nezmění.


Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Kvůli rekonstrukci bohužel nemám možnost letos naštěvovat jiná představení, než uvádíme v rámci našeho programu. Moc mě potěšilo představení SOMA Martina Talagy, které jsme uvedli v chodbě Dominikánského kláštera a které bylo opravdu nádherné. Navíc v něm vystupovali i tanečníci z naší taneční skupiny pro teenagery Kredance company a bylo až neuvěřitelné, co dokázali za pár hodin přípravy.


Co vás naopak zklamalo?

Zklamání si žádná nepamatuji (smích).


Co byste si přála?
Přála bych si, aby se Výměníku1 dařilo a divadlo, které do Českých Budějovic vozíme mělo čím dál větší publikum.Autor: Magdalena Špačkováhttps://kredance.cz