2022

NATÁLIE PODEŠVOVÁ

Natálie Podešvová je mladá performerka, tanečnice a choreografka, která působí v rozmanitém kolektivu lidí - napříč tancem, divadlem, hudbou, fotografií, filmem a výtvarným umění - Dočasná Company. Do programu Nová krev na scéně se přihlásila se svým prvním sólovým projektem Sára, ve kterém se převážně jazykem současného tance a fyzického divadla snaží formulovat první kroky svého autorského přístupu k divadlu.

Podpora ze strany Nové sítě:

Natálie se prezentovala na burze projektů Sbal ho/ji/to! v rámci festivalu Malá inventura v Praze. Formou seminářů a konzultací získává Natálie průpravu do provozních a administračních otázek nutných pro její samostatné fungování jako nezávislé umělkyně na volné noze. Dále s Natálií Nová síť řeší podporu v orientaci na scéně v Praze, ale zejména v regionech ČR, asistuje jí v navázání kontaktů a nových spoluprací a podporuje Natálii při vzniku nového projektu.

Bio
Natálie Podešvová studuje magisterský program oboru Nonverbální divadlo na pražské HAMU. Její zaměření sahá od pantomimy a fyzického divadla až k současnému tanci. Krom dosavadního studia získávala a rozvíjela své dovednosti na mnoha workshopech pod vedením uznávaných pedagogů a umělců (David Strnad, Lenka Vagnerová, Milan Odstrčil, Iratxe Ansa a Igor Bacovich, Lionel Ménard, Pau Bachero, Scott Jennings, Lali Aygaudé, Sara Mangano a Pierre Yves Massip a další).

Zajímá se o propojení současného tance s technikami fyzického divadla. Zaměřuje se na rozvoj různých pohybových principů a kvalit. V roce 2020 vytvořila studentský projekt site-specific Effugio, pro který letos našla nový prostor a spolu s interprety ještě více propracovala tento koncept v Effugio volume 2, který zahrnuje kromě samotného představení také multimediální výstavu. Obojí se zabývá palčivým tématem záměrného fyzického sebepoškozování. Díky doporučení mladých kritiků v rámci evropského projektu Be SpectACTive! bylo Effugio volume 2 vybráno do programu České taneční platformy 2021. Na konci roku 2021 připravila první sólový autorský projekt Sára.

Natálie vystudovala i obor Učitelství pro první stupeň na Univerzitě Palackého v Olomouci a několik let také na základní škole učila. Této zkušenosti využívá dodnes jak při choreografické práci, tak i při vedení tanečních či divadelních workshopů pro děti a mládež. Jako umělkyně se zajímá o témata, která vycházejí z jakékoliv formy vztahu (vztah sám k sobě, k někomu/něčemu, ke svému okolí). Vztahy považuje za základní aspekt lidského fungování nejen ve společnosti.


Přihlášený projekt:

Inscenace Sára je o překonání vnitřních zábran, které člověku nedovolí sdílet hluboké a silné city. Sára se snaží být dokonalá, aniž by si uvědomila, že dokonalá už je. Snaží se zaujmout, snaží se být šťastná, ale především se snaží porozumět sama sobě. Brání se citům, které jí nenechají v klidu. Myslí si, že je dokáže ignorovat, že časem vymizí. Jak ale ventilovat cit, který jí brání být spokojená, který jí brání přijmout sama sebe, který už dlouhá léta v sobě nese, aniž by kdokoliv cokoliv věděl?

Insenace je inspirována milostnými dopisy. Prostřednictvím současného tance a fyzického divadla vypráví o malé vnitřní odvaze vyjít s pravdou ven a riskovat tak odmítnutí všeho, co člověk v tu chvíli druhé osobě nabízí.

koncept/hraje: Natálie Podešvová
hudba: Filip Krejčí, Silvio Rodriguez, Lapsley, Pan Sonic, J. F. Händel
zvuková režie: Jan Vaniš
lightdesign a technická spolupráce: Vojtěch Brtnický
scénografická spolupráce: Lidya Arina Emir
kostýmy: Alžběta Uhlíková
projekce: Matouš Ondra
produkční: Natálie Matysková

Podporovatelé: HAMU, Nová síť

45 minut, v angličtině

Foto: Vojtěch Brtnický
sara