V BRNĚNSKÉM BURANTEATRU PROBĚHL DALŠÍ MEETING PARTNERŮ ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU

S Novou sítí jsme se v rámci Českého kulturního networku přesunuli na dva dny do Brna. Setkání se konalo 11. a 12. června a bylo zaměřeno na aktuální projekty a činnosti, kterými se naše spřátelené subjekty zabývají a které rezonují jednotlivými regiony.

Setkání skupiny Začínáme spolupráci

Meeting byl tentokrát věnovaný skupině Začínáme spolupráci, tedy organizacím, které na nezávislé scéně existují kratší dobu, nebo s Novou sítí spolupráci teprve navazují. Brno má komplexní kulturní scénu, proto jsme se vedle pravidelného programu meetingu věnovaného představování novinek jednotlivých členů, řešení konkrétních problémů a zprostředkování informací ze strany Nové sítě, soustředili právě na představení kulturní infrastruktury a hlavních aktérů v Brně. Během setkání se všichni účastníci mohli seznámit s mapou brněnské kulturní scény s fokusem na performing arts a prohlédnout si dvě scény Centra experimentálního divadla - Husu na provázku a Hadivadlo.

Regiony a jejich novinky

Nezisková organizace Kredance už od roku 2010 rozvíjí živé umění na profesionální i amatérské úrovni v celém Jihočeském kraji. Novou informací je, že v současnosti se spolupodílí na vytváření strategie, která má České Budějovice, kde organizace sídlí, učinit městem kultury pro rok 2028.
Andrea Moličová, zástupkyně kulturní organizace Kontrapunkt, kterou znáte z Hradce Králové, nás v rámci meetingu seznámila s plány na letošní ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town.
Valdštejnskou lodžii v Jičíně brzy čeká přelomová změna, přípravy na dokončování nového multifunkčního sálu s názvem Theatron se pomalu ale jistě blíží do finále. Na citlivé, ale výrazné vylepšení unikátní barokní památky, spravované neziskovou organizací Valdštejnské imaginárium, se můžeme všichni těšit.
Buranteatr provozuje unikátní letní scénu Error 404, která přináší nezávislé umění z Brna, Prahy, Olomouce, dalších regionů a také ze zahraničí. Podle účastníka meetingu, uměleckého šéfa Buranteatr Juraje Augustina, se jedná o unikátní koncept, jehož program letos potrvá do konce srpna.
Také Jana Ryšlavá z oblíbeného Move Ostrava nás seznámila s jejich aktuální situací. Novou posilou pro oblast kultury v Ostravě se na pozici referentky stává Daniela Zárodňanská. V Nové síti přínos organizace pro region grantově podpoří program Visegrad Artist Residency. Obdržené finance budou vynaloženy na provoz současných aktivit, které jsou zaměřené na performativní umění a zdravý pohyb.
Od Evy Kraftové z Moving Station v Plzni jsme se dozvěděli, že město si plnými doušky užilo nový květnový festival nezávislé divadelní tvorby Nastevřeno. Festival se konal převážně mimo divadelní prostředí, čímž se otevřel široké veřejnosti. Úspěch zaznamenal hlavně u rodin s dětmi.
Marie Kinsky, ředitelka centra pro choreografický rozvoj, známého pod názvem SE.S.TA, se ve Žďáru nad Sázavou snaží v dlouhodobém měřítku zapojit do tance místní komunitu, výsledek letošního snažení uvidíme příští rok na festivale KoresponDance.
Společný meeting zakončila prohlídka Buranteatru a představení jeho budoucích plánů.

Setkání bylo podpořeno Fondy EHP 2014 - 2021.