PROJEKT NOVÁ SÍŤ ZA UKRAJINU V REGIONECH ČR: UMĚNÍM O AKTUÁLNÍ SITUACI

Vzhledem k dramatickým událostem na Ukrajině jsme se rozhodli realizovat projekt Nová síť za Ukrajinu. Stalo se tak díky spolupráci kulturních organizací napříč Českým kulturním networkem Nová síť. Naším společným cílem je zprostředkovat díla zabývající aktuálními tématy na Ukrajině a v Rusku.

Cíle projektu

Chceme prezentovat umělce a díla zabývající se aktuálními tématy na Ukrajině a v Rusku. A to primárně v regionech České republiky. Cílem je především zvyšovaní povědomí o stavu společnosti obyčejných lidí na území obou států.

Podpora uměním

V současné chvíli máme projekty: představení MOSKVA - DAČNOJE, vokální kvartet ukrajinských písní MILÁNOSZ a dokumentární film V KYJEVĚ SE NESTŘÍLÍ režiséra Jakuba Šedého.

MOSKVA - DAČNOJE je malé dokumentární loutkové představení ruské scénografky o podivném domě pod smrky kousek za Moskvou. Studená kuchyň, postavená z okenních rámů, prudké červené shody, zpívající ‘burzhujka’, Dong i Jumbli, práh a terpentýn. A my. Autorské představení studentky DAMU Darii Gostevy z Ruska. Po představení vždy následuje komorní povídání o současné situaci obyčejných lidí v Rusku.
MILÁNOSZ je výjimečný vokální kvartet zpívající ukrajinské lidové písně.
Dokument Jakuba Šedého "V Kyjevě se nestřílí" je sérií setkání s probouzející se ukrajinskou občanskou společností. Pomoc sobě a druhým zde berou lidé do vlastních rukou.
Místa projektu

Setkání se v průběhu března 2022 uskutečnila ve Zlíně - Zvěřinec // Hrádku nad Nisou - Brána Trojzemí - informační centrum, kino, muzeum, galerie // Jičíně - Valdštejnská lodžie - kulturní imaginárium // Komařice Rezi.Dance Komařice // Varnsdorfu – Městské divadlo Varnsdorf // Rožnově pod Radhoštěm - Fujaré //

V proběhnu dubna bude následovat promítání v Písku, konkrétně v nnejvětší dětské galerii v České republice, ve Sladovně Písek.

Děkujeme všem za spolupráci a sláva Ukrajině.