PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

Tradiční jarní meeting Českého kulturního networku Nová síť, skupiny Začínáme spolupráci, proběhl 17.-19. 5. 2022 v srdci Rychlebských hor - v Tančírně v Račím údolí. Hostila nás tato secesní budova s ojedinělým tanečním sálem, kavárnou a okolním přírodním bohatstvím. Třídenní setkání bylo rozvojové, otevřené a plné poznání.

O Tančírně v Račím údolí

První den jsme se důkladně seznámili s odkazem Tančírny. Mgr. Aleš Chromík, starosta obce Bernartice, která si chátrající Tančírnu vzala v roce 2015 pod správu a citlivě ji nechala zrekonstruovat, představil historii budovy. Současný dramaturg Zdeněk Jurčík poté prezentoval svůj dramaturgický koncept Tančírny včetně proběhlých i plánovaných akcí. Novinkou je celoroční provoz, který umožňuje využít potenciál prostoru naplno a nabízí tak pestrou paletu událostí - od červnového třídenního festivalu Blacksphere, přes Klášterní hudební slavnosti, jazzové a swingové koncerty i taneční lekce až po řecký den či noc vědců. Celkový koncept citlivě kombinuje program pro tradiční využití místa až po akce pro specifické i náročnější publikum.

Novinky z regionů

Den jsme zakončili novinkami ostatních hybatelů kultury v tuzemských regionech. Spolek Zlínský Zvěřinec všechny pozval na festival rychlé a pomalé hudby v_houští nebo na Kutilské sympozium Jizva, kokořínské kulturní centrum Farmstudio zase na červnové a zářijové Farmstudio OPEN či landartový festival Trsy. Zástupci ze Sladovny, největší dětské galerie v Čechách, se podělili o své zážitky z čerstvě uskutečněného festivalu Pískoviště, výstavy Jan A jaK dál i o radost z nově nabytých zkušeností s rezidenčními pobyty. Velvarské edukační centrum VELVAREUM představilo své vzdělávací programy, spolupráci spolků ve městě i ojedinělý nově vznikající multifunkční prostor Záložna, který se právě nachází ve své finální fázi rekonsturkce. Městské kulturní středisko Vodňany slaví letos 50. výročí a díky iniciativě současné ředitelky Michaely Piskačové dochází ke spolupráci kulturních aktérů Jihočeského kraje a jeho samospráv skrze platformu Quo Vadis, živá kulturo. Poslechli jsme si novinky z Městských kulturních zařízení Jeseník i od čerstvých Partnerů netwokru z Rožnova pod Radhoštěm, Fujaré.

Koučingový workshop „mastermind"

Druhý den jsme započali prezentací místního spolku Světakraj a festivalu V centru/Im Zentrum Zdeňkou Morávkovou. Zbytek dne byl pracovní, intenzivní, věnovaný rozvoji organizací. Skupina Začínáme spolupráci má úžasný potenciál posouvat své záměry dál a pracovat na profesionalizaci. Do programu jsme poprvé zařadili workshop metodou „mastermind“, díky kterému jsme upevnili princip networkingu a poskytování zpětných vazeb. Díky otevřenosti a upřímnosti všech členů získal každý podnětné reflexe pro řešení překážek a bariér ve fungování svých kulturních organizací. Závěrem bylo ujasnění potřeb a krátkodobých cílů, které jsou pro management v současném dynamickém prostředí 21. století klíčové.

Přírodní bohatství a současná kultura na Jesenicku

Poznali jsme i okolní krásy přírody a vydali se k Čertovým kazatelnám a poslední den vyrazili za kulturním odkazem do Jeseníku. Zastavení na Lánském vrchu, který oživila místní umělecká a architektonická skupina REZ landartem v podobě obřího stolu a židlí, nám poskytlo výhled do širého okolí až na Praděd. Kurátorka Lucie Štůlová Vobořilová spolu s Terezou Slovákovou nás provedly výstavou Hany Puchové v galerii současného umění Jeseník i areálem bývalé textilky Regenhart a Raymann se silným geniem loci. Někteří se vydali poznat nehmotné kulturní dědictví a priessnitzův odkaz do nedalekých Lázní.

Účel setkání

Cílem každého setkání členů networku Nová síť je soustředěný čas na rozvoj, síťování, dostatečnou informovanost a inspiraci. Všichni členové k takovému zastavení přistoupili opět zodpovědně a věnovali čas i přípravám skrz předem zaslané evaluační formuláře. Díky nim může Nová síť jako servisní organizace pro kulturu lépe implementovat změny do zavedené kulturní praxe.

ÚČASTNÍCI:

Zdeněk Jurčík, Aleš Chromík – Tančírna v Račím údolí / Adam Langer, Petr Brůha – Sladovna Písek / Lucie Štůlová Vobořilová, Petra Fusová, Tereza Slováková – Městská kulturní zařízení Jeseník / Pavel Matela, Pavel Matoušek – Bohemia Farmstudio / Kateřina Špičková – Velvareum / Zdeňka Morávková – Světakraj / Jana Šídlová – Městské kulturní středisko Vodňany / Adam Koš, Klára Chud – Zvěřinec / Honza Petružela, Pavel Trčka – Fujaré

ZA ORGANIZÁTORY / NOVÁ SÍŤ:

Petr Kiška, Tereza Lacmanová, Adriana Světlíková

Setkání se uskutečnilo díky podpoře Fondů EHP 2014 - 2021 a Ministerstva kultury České republiky. Děkujeme Tančírně, městu Bernartice a všem zúčastněným za nasazení a přínosné setkání.