PODZIM V REGIONECH - ČESKÝ KULTURNÍ NETWORK

Podzim v regionech bude ve znamení Malé inventury, ale třeba i Milionu chvilek pro demokracii. Festivaly, které v Jičíně, Jihlavě, Českých Budějovicích a Opavě v rámci Malé inventury v regionech mezi 19. zářím a začátkem listopadu proběhnou, navazují na Malou inventuru Praha. Ta každoročně představuje nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční.
V regionech se můžete těšit na rozličné open airy, festivaly, divadelní představení, semináře, workshopy a diskuse. Nebude chybět ani hudba. Užijte si poslední teplé paprsky slunce za zvuku cimbálovky nebo folklórní muziky!

Moving Station
Plzeň

Zúročení, 14. - 17. listopad

Živá instalace proměny genia loci.

Funkcionalistická budova na Americké 42 Plzeň, mj. bývalé sídlo KV KSČ, bude symbolicky a zcela výjimečně otevřena veřejnosti v rámci oslav 30 let demokracie a svobody. Neziskové organizace Johan a PaNaMo zde nabídnou jako součást projektu Cesta svobody program, který reflektuje tuto etapu prostřednictvím umělecké tvorby. Návštěvníci se během 4 dnů setkají s výtvarným uměním, divadlem, tancem, filmem, diskusemi a architektonickými prohlídkami budovy.

„Program reprezentuje tvorbu a postoje těch, kteří podstatnou část svého života žijí v demokratických poměrech. Nechceme jen vzpomínat a plácat se hrdinsky po ramenou, ale stimulovat živou současnou tvorbu a tvořivost,“ uvedl Roman Černík, ředitel centra Johan.

Více informací ZDE
Valdštejnská lodžie
Jičín

MALÁ  INVENTURA  JIČÍN, 19. – 22.  ZÁŘÍ 

19. září -18.00 CESTA DO TEMNÉHO SVĚTA
Slavnostní zahájení festivalu s Petrem Niklem.
Temná pouť do Lodžie lipovou alejí
 
20. září  - 20.00 FAUSTOVA ZAHRADA – Katanari
Autorské představení na pomezí loutkového, vizuálního divadla, instalace a rituálu.
 
21. září

18.00 J+M – Rufina Bazlova a kol.
Temný horor inspirovaný pohádkou bratří Grimmů.
Vzniklo za podpory DAMU a NŽÚ. Představení je v roce 2019 součástí projektu Nová síť v kategorii Nová krev.
 
20.00 JANA – Anežka Kalivodová, Jiří Rouš, Robert Palkovič
Osobitá performance inspirovaná osobností Jany z Arku na tenké hranici mezi koncertem, tancem/pohybem v brnění a divadlem masky.
Vzniklo za podpory DAMU. Představení je v roce 2019 součástí projektu Nová síť v kategorii Nová krev.
 
22. září
18.00 J+M – Rufina Bazlova a kol.
Temný horor inspirovaný pohádkou bratří Grimmů.
Za podpory DAMU, NŽU a NS
 
20.00 BABA YAGA – Mizerová, Smolík, Vitvar, Svobodová
Temný loutkový příběh o putování cestou necestou za zázračným lékem.

Fujaré
Rožnov pod Radhoštěm

28. září – Kroky pro demokracii
Výlet a setkání na Radhošti v rámci celostátní akce Milionu chvilek pro demokracii. Pojďte si v Den české státnosti – ve svátek sv. Václava – 28. září 2019 udělat s rodinou, přáteli, spoluobčany výlet na Radhošt.
Více na: https://www.fujare.cz/detail_2019_kroky_pro_demokracii.php
Fcb: https://www.facebook.com/events/681782095657509/

1. října – Fujaré jede do divadla
Podzimní divadelní zájezd do Komorní scény Aréna v Ostravě (T. Letts: Zabiják Joe). Součástí zájezdu je lektorský úvod k divadelnímu představení a kulturní program v autobuse.
Více na: https://www.fujare.cz/detail_2019_divadlo_zabijak_joe.php
Fcb: https://www.facebook.com/events/522912565135368/

11. října – Hudební fujaré #3 – Hanka Kosnovská & CM Friš
Dvojkoncert šansoniérky a klavíristky Hanky Kosnovské s doprovodem & ostravské cimbálové muziky Friš. Hudební fujaré 2019 je čtvrtý ročník experimentálního koncertního cyklu unikátního setkávání muzikantů rozmanitých žánrů nejen s folklórní hudbou.
Více na: https://www.fujare.cz/detail_hf_2019_3.php
Fcb: https://www.facebook.com/events/496400364480320/

8. listopadu – Hudební fujaré #4 – Morenito de Triana & FCM Radegast
Dvojkoncert flamenkového kytaristy a zpěváka Morenito de Triana s doprovodem & cimbálové muziky Radegast. Hudební fujaré 2019 je čtvrtý ročník experimentálního koncertního cyklu unikátního setkávání muzikantů rozmanitých žánrů nejen s folklórní hudbou.
Více na: https://www.fujare.cz/detail_hf_2019_4.php
Fcb: https://www.facebook.com/events/684729602002799/

17. listopadu – Happening 17. listopad!
Již tradiční happening u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, tentokrát s průvodem městem po trase výstavy připomínající události roku 1989 v Rožnově pod Radhoštěm.

Kontrapunkt
Hradek Králové

5. - 6. října - Den architektury v Hradci Králové
Královéhradecký historik Lukáš Nozar se zaměří na politický, sociální a ekonomický pohled při výstavbě bytových domů obecních, družstevních, státních a dalších veřejně prospěšných investorů. Představí okolnosti investování do bytové výstavby, kdo reprezentoval tyto stavebníky a jak tato výstavba v Hradci probíhala.
Fcb: https://www.facebook.com/events/390306545003791/?event_time_id=390306551670457 

8. - 12. října - Mezinárodní festival Jazz jde městem / Jazz Goes to Town 2019
Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz jde městem / Jazz Goes to Town pravidelně v pěti říjnových dnech přináší do klasických hudebních sálů i na méně posluchačsky obvyklá místa Hradce Králové jazz ve všech jeho podobách
http://www.jgtt.cz/

Farmstudio
Vysoká

14. září - FarmstudioFest
Výstava svítích objektů Eva Nečasová / Spacelights, unikátní loutkové představení Johan doktor Faust od Handa Gote Researchand Development, rybí hudba skupiny Candát a střihový výběr z období němé grotesky, který z 16mm filmové kopie promítá Jan Nevole. Občerstvení, oheň, možnost kempování.
Fcb: https://www.facebook.com/events/2518632298159182/

3. - 6. října - Škola analogové fotografie
Čtyřdenní tvůrčí dílna klasické černobílé filmové fotografie v uměleckém centru Farmstudio na Kokořínsku, kterou vede zkušený fotograf a lektor Pavel Matela. Fotografování a zpracování fotografií v temné komoře.
Cena: 4 500 Kč včetně ubytování
Přihlášky a bližší info: info@matelastudio.com

Fcb: https://www.facebook.com/events/668956486921824/

28. září - VýstavaHudbaFilmOheň
Pořádané v rámci Svatováclavských slavností obce Vysoká na Kokořínsku.
Výstava rezidenčních umělců z mezinárodního Open Cal (Lydia Softson duo, Lady Gaby & Poly Trope, Lucie Doležalová & Klaudie Hlavatá), hudební vystoupení Jan Buriana, projekce 16mm filmů sběratele Martina Plitze a přípitek k 200 let výročí objektů Farmstudia

DIOD
Jihlava

MALÁ INVENTURA  JIHLAVA, 10. – 12.  ŘÍJEN  
 
10. října
Zdání klame – Studio Hrdinů
11. října
19:30    Poledne – Divadlo Continuo
21:30    Slam poetry
12. října
16:00    Poutníci po hvězdách – FysioART


20. září - Macbeth: Too Much Blood / DJ, Shakespear —Divadlo na Zábradlí (Praha)
Představení, které získalo ocenění Inscenace roku v rámci Cen divadelních kritiky je variací Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, a nebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům. Dark bluegrassová černá komedie na klasické téma, ve které se mísí absurdita s melancholií.
http://www.nazabradli.cz/cz/17-repertoar/aktualni/1363-macbeth

25. září - VODA — DIOD
Pohybové vyprávění o třech koupelnách, osamělosti a vodě otevírá tajné světy lidí zamčených v mechanických životech a koloběhu rituálů. Spolu s vodou mizící v labyrintu potrubí už dávno chodí v kruzích podle mapy samoty. Jestli je z toho něco nevytáhne, všechno důležité jim stačí protéct mezi prsty. A klíč lze nalézt tam, kam stoupá pára. Jak dlouhá může být taková cesta, když nepřipravený člověk dokáže vydržet až tři dny bez pití, tři týdny bez potravy a tři měsíce o samotě, ale jen stěží jeden den bez svých 140 litrů vody na malé presso?

4. října - PechaKucha Night Jihlava vol. 15 // Odpad
Poslední PechaKucha v tomto roce! Po dvou krásných vydáních v Ústí a na Staré plovárně se na podzim vracíme opět do DIODu. Tentokrát se sejdeme nad tématem Odpad. No je to aktuální téma, všichni tak nějak tušíme, že odpadu je moc a že je třeba s tím něco dělat. Vy už nás ale znáte, takže určitě tušíte, že to nebude jen o plastech a kompostování. Těšit se můžete samozřejmě na místní i přespolní prezentující.

18. Listopadu - Homo Faber / Max Frish — Činoherní studio (Ústí nad Labem)
Divadelní adaptace jednoho z nejvýznamnějších románů 20.století. Život Waltera Fabera, inženýra, který se vždy a za každých okolností řídí „zdravým rozumem“, navždy změní náhodné setkání s mladou ženou. V hlavní roli exceluje dvojnásobný držitel Ceny Alfréda Radoka Martin Finger, který po krátkém angažmá v Národním divadle v Ústeckém Činoheráku dlouhá léta působil. Kromě divadla ho můžete znát i ze seriálů České století nebo Ulice.
https://www.cinoherak.cz/repertoar/homo-faber/


Jablečné lázně
Jablonec nad Nisou

14. září - Den evropského dědictví
Jablečné lázně budou součástí Dne evropského dědictví. Otevřené budou od 9.00 do 17.00. Spolek ArtproProstor zde bude prezentovat ozvěny akce Nádech pro lázně a budoucí možnou koncepci jabloneckých lázní jako kreativního centra, která vzešla z pracovních skupin.

Velvarská Kostka
Velvary

6. září - Kostka slaví 5. narozeniny
Velvarská Kostka oslavuje výročí 5 let od založení. Začátek oslavy je od 15:30. Těšit se můžete na koncert Ridina Ahmed - výjimečná zpěvačka a autorka, která zpívá bez hudebního doprovodu za využití looperu, který umožňuje vrstvení hlasů a mnoho dalších doprovodných akcí.
Fcb: https://www.facebook.com/events/2341517942789886/

14. září - Natvrdel 2019
Benefiční baboletní festiválek se koná jako každoročně na Velvarském Malvaňáku. Vstupné na festival je dobrovolné. Výtěžek z Natvrdelu putuje na konta dvou velvarských dětí s dětskou mozkovou obrnou.
Fcb: https://www.facebook.com/events/432138180921437/

OKO Opava
Opava

MALÁ INVENTURA OPAVA, 22. – 25. ŘÍJNA

Úterý, 22. října
Carpet diem – Move Dance Company
Užívej dne. Ale co když se v tom dni záludně objeví koberec? Nebo dva? Co s nimi? Jana Ryšlavá a Jindřich Panský se rozhodli to zkusit. Protože užívat si každého momentu v životě není zase tak snadné, jak nám tvrdí guruové z knížek s vysmátými lidmi na obalu a to, co si ze začátku užíváte se může stát pověstným klackem pod nohama. Překročíte ho s úsměvem nebo spadnete a budete nadávat? Nebo se dá i spadnout s úsměvem na rtech? Hmm … ?
 
23. října
Jam session s beatniky
Jam session s beatniky je poctou básnické generaci 50. a 60. let minulého století, která v historii světové literatury zanechala nesmazatelnou a dodnes inspirativní stopu. Texty Lawrence Ferlinghettiho, Allena Ginsberga, Gregoryho Corsa, Garyho Snydera, Inky Machulkové, Václava Hraběte a dalších interpretují Jan Kunze, Dan Jedlička, Eva Budirská a Anna Staníčková. Hudební doprovod jazzové duo Jana Tenglera a Václava Kramáře.

24. října
Poutníci po hvězdách – Hana Strejčková a kol.
Poutníci po hvězdách je interaktivní divadelní představení pro všechny malé i starší diváky,
kteří se nebojí vydat za svým snem a dobrodružstvím. Vypráví o síle přátelství a touze najít
své místo na zemi.

25. října 
LOV – Holektiv & Bratři v tricku
Vážení přátelé, vítáme Vás všechny jménem mysliveckého sdružení Bratři v tricku a obory Holektiv na dnešním honu. Chtěli bychom vás upozornit na dodržování bezpečnostních předpisů. Zásadně nestřílejte kachny, které letí nízko a mezi vysokou skolte jen slabé kusy. Buďte obezřetní, neboť postřelená husa se vždycky ozve. Ke stovkám lišek, laní a srn přidejte další trofej. Ale pozor! Mnoho žen zajícova smrt a z lovce se snadno stane lovná zvěř.
Na závěr honu vás zveme na velké myslivecké hody. Sele už je jako dort, pivo jako křen a kapela má říz. A tak vám přejeme hezké počasí, naladěnou vábničku, rovné broky, dobrou mušku a LOVU ZDAR!15. listopadu: Výstava sochařky Pauliny Skavové

Zvěřinec
Zlín

26. 10. 2019 - Lukovská Jizva 2019
Akce vznikla v roce 2017 jako spontánní závod vlastnoručně vyrobených minikár, postupně se však vyvinula v oslavu garážového kutilství. Za doprovodu hudebních vystoupení, workshopů a soutěží je Lukovská Jizva závodem minikár pro děti i dospělé, místem pro řemeslnou zručnost a v neposlední řadě výzvou k DIY a recyklaci.  Bylo to právě na Lukovské Jizvě, kde začal Zvěřinec spolupracovat s lukovskými obyvateli a kde vyklíčila chuť v podobných komunitních projektech pokračovat. Od roku 2019 se akce profiluje jako vícedenní festival kutilství.  
Více na www.zverine.cz

23. 11. 2019 - PoSvícení
PoSvícení je koncipováno jako open air událost, oslava světla, posvícení a blížícího se zimního slunovratu. Zvěřinec chce mimo jiné dokázat, že dlouhé a chladné noci nemusí být nutně překážkou kulturně-společenského života v ulicích města. Naopak! Zvěřinec si chce „posvítit“ na život ve městě, nabídnout možnost k zastavení, setkání a k tvořivé činnosti. Definující motivací bylo pro spolek také navázání na místní bohaté lidové tradice, jako jsou Masopustní průvody, Vynášení Morany, Podzimní slavnosti světel atp. V roce 2019 vystoupí na PoSvícení mimojiné hudební seskupení Zvíře jménem Podzim.   
Více na www.zverine.cz 

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA
Žďár nad Sázavou / Praha

10. října: Moderovaná diskuse v St. Pölten uzavře roční cyklus projektu PHOENIX
Ve Festspielhaus St. Polten se na podzim odehraje moderovaná diskuse v rámci projektu PHOENIX, která bude reflektovat realizaci komunitního tanečního projektu s Oblastní charitou Žďár nad Sázavou, která vyústila v uvedení představení Songs of a Dream v hlavním programu KoresponDance. Návštěvníci budou seznámeni nejen s průběhem projektu, ale budou mít též možnost hovořit se samotnými protagonisty a seznámit se s přínosy projektu na úrovni osobní i společenské.
http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-profesionalni-rozvoj&phoenix-moderovana-diskuse-st-polten


23.–25. října: Roundabout Europe: evaluační meeting
V říjnu proběhne setkání všech aktérů evropského projektu Roundabout Europe, jehož cílem bude zhodnotit roční výsledky a finalizovat plán na rok 2020. Cílem dvouletého projektu Roundabout Europe, který získal podporu v rámci programu Kreativní Evropa, je posílit budování open-air uměleckých aktivit v Evropě a tím získat přístup k novému publiku, novým networkům a novým zkušenostem. V roce 2019 bylo v rámci projektu poskytnuto 10 uměleckých rezidencí v Anglii, Holandsku, Dánsku, Portugalsku a České republice, dalších 10 rezidencí bude otevřeno pro příští rok, open call vyhlásí SE.S.TA spolu s partnery během listopadu 2020. 
http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-profesionalni-rozvoj&roundabout-europe-evaluacni-meeting


27.–30. října: Seminář Škola tančí
Seminář Škola tančí uzavírá roční cyklus celého projektu Škola tančí. Seminář je určen tanečním tvůrcům a choreografům s chutí pracovat v jiném prostředí, kteří chtějí tvořit společné projekty pro žáky, a pedagogům základní nebo střední školy (či odborného učiliště) se zájmem obohatit výuku o nové prvky. Účastníci mají na semináři příležitost vykročit ze zaběhnutého rámce, načerpat novou inspiraci a vytvořit nové profesní vazby. Seminář probíhá v nádherných a inspirativních prostorách zámeckého areálu Žďár nad Sázavou pod vedením lektorů, kteří v rámci projektu Škola tančí působí již několik let a mají s vzděláváním v pohybu bohaté a zejména rozmanité zkušenosti. Seminář je akreditován Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Přihlášky na seminář přijímá SE.S.TA do 30. září 2019. 
http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-profesionalni-rozvoj&open-call-seminar-skola-tanci-2019
http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-profesionalni-rozvoj&seminar-skola-tanci-2019


18., 19. a 20. listopadu: Lekce Feldenkraisovy metody
Feldenkraisova metoda je celosvětově uznávaný celostní přístup, který využívá pohyb jako zdroj k procesu učení. Feldenkraisova metoda je určena pro každého nezávisle na věku i fyzické kondici, kdo chce objevovat nové kvality v pohybu i v životě. Lekce povede Marie Kinsky, která se metodou mnoho let zabývá. Lekce jsou otevřeny jak profesionálním tanečníkům, tak široké veřejnosti. Každý den od 19.00 hodin ve Studiu ALTA, na lekcích je třeba rezervovat místo. 
http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-profesionalni-rozvoj&lekce-feldenkraisovy-metody-2019


23. listopadu: Work in progress: …Or to Be / A nebo být…
Choreografka, performerka a fyzioterapeutka Markéta Stránská se po úspěšném premiérovém uvedení svého sólového tanečního debutu LeŤ rozhodla pokračovat v prozkoumávání dalších cest a možností uchopení tématu zkušenosti s fyzickou odlišností. Na pr ojektu spolupracuje s francouzským tanečníkem a choreografem Jeanem Gaudinem, SE.S.TA se na něm podílí v roli koproducenta. V listopadu můžete ve Studio ALTA navštívit Work in progress. 
http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-publikum&lespace-

Vzbuďme Vary
Karlovy Vary

9. listopadu - První patro

Vezměte si svůj kus svobody. Tanečně divadelní oslava 30 let svobody v prostoru bývalého tanečního baru nad pasáží na třídě TGM v Karlových Varech.

Program:

Teatr Novogo Fronta: Ademenato!

Kuttnerová M., Novák T.: ImproplusKontra
Fcb: https://www.facebook.com/events/441826709752116/

Více na www.vzbudmevary.cz

Naplaveno
Stružinec, Jistebnice

21. září – V rámci celorepublikové akce Zažít město jinak pořádá spolek Naplaveno s místními sousedskou akci Zažít Jistebnici Jinak. Proběhne v prostorách náměstí Jistebnice a zapojí se řada místních i přespolních umělců, sousedů, obyvatel. Mimo jiné zahraje kapela Holinky (Anežka Konečná a Matěj Heinzl), písničkářka Kateřina Syrná a divadlo U Plotny.
Fcb: https://www.facebook.com/events/2081827268777819/
https://zazitmestojinak.cz/locations_/jistebnice/jistebnice/jistebnice?fbclid=IwAR1rG75bT57BrTq68yTbsYo6mz-3ao901OW4dMUOYb6BAcnjJHR7h3U6AVA


11. – 13. říjen – Dobrovolnický víkend s neziskovou organizací Tamjdem
Budeme se věnovat činnostem, které pomůžou zvelebit okolí vznikajícího uměleckého centra – budeme tvořit pracovní dílnu, vysadíme několik topolů v zahradě, postavíme oplocení stromků, a když zbude čas, užijeme si i rytí záhonů. Po práci za odměnu zahraje písničkářka Krystyna Skalická
Fcb: https://www.facebook.com/events/2178365142289039/
https://www.tamjdem.cz/cs/vikendovka-v-umeleckem-centru-na-venkove?fbclid=IwAR3dnxu8w9AtcGl3glBjLLY2rzI3OBYDMW9Gy1072EyXYqkz7mcX44Ufs2o

23. listopadu – Premiéra představení s dokumentárními prvky Oživená stodola a slavnostní otevření nového prostoru spolku Naplaveno


Cooltour
Ostrava

11. října – Balkan Bashavel
Oblíbená párty populární slovenské dvojice MALALATA rozproudí každého v rytmu balkan beats, raggae i cumbie. MALALATA je už 12 let synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Každé vystoupení tohoto DJského dua je nespoutanou show plnou nakažlivé energie a 100% nasazení. Pod jeho taktovkou pulzovaly nejen kluby po celé Evropě, ale i vzdálené Japonsko a Mexiko. Duo předvedlo svou show i na festivalech Pohoda, Grape, Uprising či na jednom pódiu s esy jako Parov Stelar Band, Goran Bregović, Shantel a Fanfare Ciocarlia.

26. října – Zrní
„ZRNÍ je hra, kladenskej uhelnej sen.“ V Cooltouru vás opět čeká koncert téhle brilantní kapely, která vzdává holt české chytré muzice i češtině samotné! Charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinace elektroniky a písničkářské poetiky s talentem na melodie, mísením moderního zvuku, jsou ikonou novátorství a hledačství na místí alternativní scéně.

28. listopadu – Lenka Dusilová
Lenka Dusilová, šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Sál Cooltouru bude jako tradičně naplněn, kolektivní koncentrovaná atmosféra zaručena!


BuranTeatr
Brno


19. – 20.října - Martin Hak: Obluda/Workshop storytelling
Intenzívní víkendová dílna živého vyprávění příběhů, dílna pro náročné. Dílna s magickým příběhem o dobrých úmyslech, pohlcení a čiperné moudrosti. Vypravěčská dílna pro ty, kteří chtějí jít hlouběji do světa příběhu i do sebe.
Víne informací o workshopu: https://www.facebook.com/events/672332066566053/


25.října a 26.října - Premiéry inscenace LO.VE!, Motion Hub & BuranTeatr Coproduction
Říká se “jednoho dne” a nezdá se to blízko.
LO.VE! mapuje jednotlivé etapy vztahu dvou lidí v časové chronologii. Čtyři fáze vztahu jako východisko pro otázky soužití dvou lidí. Setkání, okouzlení, všednodennost, odcházení. Z chaosu světa do intimity vztahu dvou a potom dál - na věčnost. Potřebujeme se, chceme se, potkáme se?
LO.VE! souborné dílo kde se dramatická akce vytváří souhrou působení tance, filmu, hudby a kostýmu. Film je scénografickým prvkem, který dokresluje atmosféru, spoluutváří prostředí a rámuje choreografii a fyzickou akci. Složky nejsou nadřazené, ale vzájemně se podporují, tvoří organický celek, systém, organismus.

7. listopadu - VÝVAR /Konference divadelního pohybu a tance/s polévkou
Divadlo Buranteatr srdečně zve na historicky první „buranskou“ konferenci zaměřenou na pohybové divadlo a tanec.
Všichni (promotéři, novináři, teoretici, umělci nebo nadšenci), kteří by se konference rádi zúčastnili se mohou registrovat vyplněním dotazníku: https://www.survio.com/survey/d/N8K5D8K3W4D5K5R2Q
Více informací o headliners, o tématu diskuse a doplňující informace o průběhu konference budeme průběžně doplňovat v programu divadla BuranTeatr a zasílat Vám osobně na kontakt uvedený v dotazníku. 

8. – 10. listopadu - Katarína Mišíková Hitzingerová: Piš, jak slyšíš srdcem
Chceš psát a nevíš, jak na to? Workshop tvůrčího psaní ''Piš, jak slyšíš srdcem'' cenami ověnčené slovenské dramatičky, dramaturgyně, režisérky a pedagožky Kataríny Mišíkové Hitzingerové je určený začátečníkům i pokročilým od 10 do 100 let.
V průběhu workshopu se budete zabývat vlastnostmi a emocemi slov, slovními hříčkami, hledáním námětu, zpracováním tématu, vytvářením dramatických oblouků, dramatickými situacemi, jazykem postav, konfliktem, literárními žánry, atributy tragického a komického hrdiny i překvapivými konci, stejně jako prací s cílovou skupinou díla, jejím vlivem na proces tvorby a výslednou podobu díla i realizací díla na jevišti. Výsledkem dílny budou literární díla různých žánrů, kterými se účastníci budou prezentovat.
Více informací o workshopu: https://www.facebook.com/events/475435876367757/

23.listopadu - Premiéra inscenace projektu Divadlo utlačovaných v BuranTeatr
Laboratoř divadla utlačovaných je dílnou divadla utlačovaných a prostorem pro mezigenerační setkání 8 žen . Pod vedením Barbary Herucové se zaměří na zkoumání toho, jaké je postavení ženy v dnešní společnosti a co cítí jako útlak či nespravedlnost v jejich každodenních životech. Ve čtyřech víkendových setkáních společně identifikují tento útlak a objevené téma zpracují poetikou divadla utlačovaných do tzv. představení divadla fórum, které bude mít premiéru 23. listopadu a 5 repríz. Díky neexistující hranici mezi divákem a tvůrcem naváží s publikem dialog ve snaze po hledání strategií, které nám všem mají pomoci zvládnout situace útlaku a nerovnováhy moci.
OTEVŘENÉ REZIDENCE
Projekt Otevřené rezidence nabízí umělcům různého zaměření, kteří se do projektu zaregistrují, možnost využít zdarma prostor Workshopového sálu a Činoherní zkušebny pro tréninky či zkoušení. 
Workshopový sál je prostor o velikosti 12 x 4,5 metrů s baletizolovou podlahou a Činoherní zkušebna poskytuje 7 x 7 metrů s baletizolovou podlahou. K dispozici bude hudební reproduktor, židle, stůl a polštářky na sezení. Každý víkend budou vypsány volné termíny na následující 2 týdny a registrovaní rezidenti si mohou rezervovat tolik času, kolik potřebují.
Projekt Otevřené rezidence funguje už rok a poskytli jsme zatím 1224 volných tréninkových hodin. V nové sezoně budeme přidávat i dopolední, noční a víkendové termíny. Do projektu je možné hlásit se během celé sezony.
Kontakt: 
773 633 933
simona.vaskovicova@gmail.com
vaskovicova@buranteatr.cz


Výzva SÓLA!!!!
Po úspěšném celosezónním projektu Otevřených rezidencí přichází BuranTeatr s novou platformou na podporu nezávislých umělců a tvorby samotné. V rámci projektu SÓLA!!!! budou mít 4 vybraní zájemci prostor až 8 měsíců pracovat na 20 minutových sólových projektech, které budou završené na společné premiére 30.5. 
BuranTeatr následně bude výsledné inscenace 12 měsíců uvádět v rámci svého repertoáru a na speciálních akcích. 
Věříme, že SÓLA!!! budou dalším krokem k podpore svobody nezávislé tvorby. Umělci tak získají potřebný prostor pro hledání a chybování, čas pro získání odstupu a v neposlední radě možnost dlouhodobé a kontinuální tvorby.   
Přihlašování do projektu bude ukončené 1.10. 2019.
Kontakt: 
773 633 933
simona.vaskovicova@gmail.com
vaskovicova@buranteatr.cz