NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 8)

Jan Žůrek: Bylo potřeba rychlé rozhodnutí

Olomouc v posledních dnech ožívá. Vrcholí kampaň, která rozhodne o vzniku nového kulturního centra přímo ve středu města. Za iniciativou „Dolní vám. Otevřete centrum kultuře!“, která slibuje opět o stupínek pozvednout již nyní dobrou úroveň kulturní nabídky v této moravské metropoli, stojí dlouholetý protagonista olomoucké kulturní scény Jan Žůrek. Spolu se svým týmem slibuje Olomouci reprezentativní prostor pro současné umění, které by bylo otevřeno široké veřejnosti, pěstovalo komunitní přesah a podporovalo současnou tuzemskou i mezinárodní divadelní scénu.

V posledních dnech můžeme sledovat poměrně odvážnou crowdfundingovou kampaň. Laťku jste si vytkli vysoko, zdá se však, že máte kampaň pevně v rukou. Jak se říká, už si balíte kufry?

Na konci loňského roku jsme se rozhodli, že se chceme stěhovat do prostor v centru Olomouce, které byly v danou chvíli k pronájmu. Bylo potřeba rychlé rozhodnutí a nutnost jít do rizika – nikdo nám v tu chvíli nemohl slíbit, že nás finančně podpoří. Proto jsme se rozhodli, že prostředky budeme shromažďovat také prostřednictvím crouwdfundingové kampaně. Na www.hithit.com/dolnivam se snažíme vybrat celkem 500.000 Kč, přičemž tato částka je především na naše regionální poměry opravdu vysoká. Chtěli jsme, aby cílové číslo na jednu stranu provokovalo, na druhou stranu jde o prostředky, které na rekonstrukci opravdu potřebujeme.

Centrum ve Wurmově ulici již nyní nabízí divadlo, galerii, možnost rezidence pro tuzemské i zahraniční umělce, spravujete komunitní zahradu. Pomineme-li atraktivní lokalitu, v čem spatřujete hlavní přínos nového kulturního centra na Dolním náměstí?

Pro náš přesun do centra města bude klíčové především to, že všechny naše stávající aktivity vytáhneme více „na světlo“, v podstatě je nepůjde minout. V současné době máme dočasně otevřeno a každý si prohlíží výlohu nebo se přichází podívat dovnitř. Myslím, že z tohoto hlediska to může být neobyčejně zajímavý moment pro nezávislou scénu divadla, tanec i výtvarného umění.

Co získá Olomouc, pokud uspějete?

Olomouc získá především otevřený prostor pro kulturu. Místo, které bude přístupné po celý den, a ve kterém se bude dít nesměrně široké spektrum aktivit, které cílí na všechny generace. V uplynulých letech jsme rozvinuli řadu vzdělávacích a komunitních aktivit pro děti, mládež i seniory, takže již nejsme jen místem pro vznik a prezentaci současného umění. Snažíme se o vytvoření živé kulturní instituce, která výrazně vstoupí do veřejného prostoru města.

Kde se vidíte za pět let?

V první fázi musíme dobře nastavit financování – hledáme vhodný model, který by nám takto velký prostor, u kterého samozřejmě není úplně levný nájem, pomohl finančně ustát. Půjde o kombinaci grantů, provozu kavárny a dalšího podnájmu prostor. Ovšem o co nám jde především, tak je rozvoj našich aktivit. Moc bych si přál, abychom dokázali spustit proměnu města a oživili trochu skomírající centrum.

Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Mám krásný a velice čerstvý zážitek. Studenti Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodli výtěžek z letošního Majálesu směřovat na náš projekt Dolní vám. Těžko popsat jakou radost nám to udělalo!

Co vás naopak zklamalo?

Je to takové táhle a pokračující zklamání z toho, jak velkou pozornost a energii věnuje MK ČR či některá města svým příspěvkovým organizacím, namísto aby se zaměřili na ty subjekty, které se opravdu dynamicky rozvíjejí.

Co byste si přál?

Vybrat 500.000 Kč na hithit.com/ dolnivam
A pak dovolenou.

Pravidelný blog Nové sítě publikovaný v internetovém magazínu o současném divadle v kontextu www.divadelni-noviny.cz/


VÝZVA: REZIDENCE V4 – PERFORMING ARTSVÝZVA: REZIDENCE V4 – PERFORMING ARTS

OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023

BLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘEBLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘE

VIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI  CULTURE GET-TOGETHERVIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI CULTURE GET-TOGETHER

NOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKUNOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKU

VIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤVIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)

MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)

PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKUPRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42

JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022

DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023

CHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘECHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘE

ONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘEONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘE

DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCEDUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAMČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

UMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČRUMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČR

FESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍFESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍ

GALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZEGALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZE

26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNYCENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNY

DVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁDVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

VÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RESVÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RES

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!