NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 30)

“Přála bych si, aby se Výměníku1 dařilo a divadlo, které do Českých Budějovic vozíme mělo čím dál větší publikum.” Hedvika Drenčeni

Kredance, z.s. je nezisková organizace působící v Českých Budějovicích, která od roku 2010 podporuje a rozvíjí živé umění na profesionální i amatérské úrovni v Jihočeském kraji. Kredance po letech opouští své dosavadní působiště a otvírá nový vlastní prostor Výměník1! Slavnostní otevření Výměníku1 se uskuteční v rámci festivalu Malá inventura již 1. listopadu. Nejen o změně prostoru a rekonstrukci Výměníku1 hovoří současná výkonná ředitelka Kredance Hedvika Drenčeni.

Kredance bude příští rok slavit 10 let. Za toto období prošla mnoha změnami, i co se týče zázemí a vlastních prostor. Můžete vývoj krátce popsat a říct, kde se nacházíte právě teď?

Od roku 2010 do roku 2015 působila Kredance v prostorách bývalé továrny Otavan v ČB. Poté, až do roku 2019, směřovala svou produkci do veřejného prostoru a divadelních sálů pronajímaných například od Jihočeského divadla nebo Švestkoveho dvora v Malovicích. V tuto chvíli má opět své vlastní prostory, je jím Výměník1.


Přibližíte, o jaký typ prostoru se jedná a kde ho v Českých Budějovicích najdeme?

VÝMĚNÍK1 je bývalá výměníková stanice, kterou si pronajímáme od Teplárny České Budějovice. Jedná se o prostor o velikosti 12m x 12,5m, který je rozdělen do tří úrovní. Pokusím se ho blíže popsat. Při vchodu do objektu vejdete do přízemí, kde je zázemí s barem a toaletami. Tato část má velikost 6m x 12m a strop dosahuje výšky 9m. Po levé straně se pak prostor rozděluje na dvě části o velikosti 6,5m x 12m – jedna je pod úrovní země a druhá nad zemí. Horní část bude sloužit jako hlavní taneční plocha. Ta spodní je úplně uzavřena od zbytku prostoru a bude využívána k divadelní a hudební produkci. Prostor vytváříme pro živou kulturu (divadla, koncerty), pohybové kurzy a workshopy, rezidenční pobyty umělců a komunitní akce typu design market, výměna květin, blešák, promítání, přednášky apod.
Výměník se nachází na sídlišti Šumava, v ulici J. Opletala 842. Snadno se tam dostanete na kole nebo MHD na zastávku Václava Talicha (cca 8min z centra).


Výměník se ještě rekoonstruuje, kdo se na rekonstrukci podílí?

Na rekonstrukci pracujeme zhruba od května/června 2019 a převážně se na ní podílí můj kamarád, stavař Martin Kazdera, bez kterého by to vůbec nešlo (úsměv) a já. Naučil mě všechno, od stavění zdí až po štukování. Trávíme ve Výměníku dny, téměř i noci. Festival Malá inventura se blíží neuvěřitelnou rychlostí, a tak do začátku listopadu máme v plánu stihnout vše, abychom mohli otevřít a začít prostor používat. Příští rok budeme řešit ještě opravu oken a zavedení topení, což jsou veliké částky, ale věřím, že to nějak zvládneme.


Otevření prostoru je letos spojeno s festivalem Malá inventura. Kdy přesně bude otevřen pro veřejnost a na co se mohou diváci těšit?

Festivalu Malá inventura se koná 1. – 3. 11. 2019, tím bude prostor oficiálně otevřen. Hned po festivalu rozjedeme naplno chod akcí pro veřejnost, včetně pohybových kurzů.
V rámci Malé inventury jsme připravili 3 dny plné kultury, které se kompletně odehrají v novém prostoru. V pátek začneme JANOU Anežky Kalivodové, kde se budeme pohybovat na hranici mezi koncertem, tancem/pohybem v brnění, a divadlem masky. Sobotu otevřeme dokumentární divadelní hrou A ODKUD JSTE DOOPRAVDY Ňun & Ví o druhé generaci Wietnamským imigrantů v ČR, a hned poté vám performerky představí svůj hudební pop elektronický projekt VIAH. Následovat bude afterparty oblíbeného DJského dua TROJAN HORSES. V neděli festival zakončíme "balkánskou válečnou komedií" ONE NIGHT STAND UP s jednou ženou, mnoha postavami a hodně černým humorem.


Pro koho bude kulturní program a aktivity určeny? Dojde k nějaké proměně dramaturgie v souvislosti s vlastními prostory?

Kulturní program bude určen pro širokou veřejnost všech věkových kategorií. Vzhledem k tomu, že je objekt na sídlišti, chceme kromě inscenací pro dospělé pravidelně uvádět i dětská představení, ale v podstatě se nic zásadního v divadelní dramaturgii nezmění.


Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Kvůli rekonstrukci bohužel nemám možnost letos naštěvovat jiná představení, než uvádíme v rámci našeho programu. Moc mě potěšilo představení SOMA Martina Talagy, které jsme uvedli v chodbě Dominikánského kláštera a které bylo opravdu nádherné. Navíc v něm vystupovali i tanečníci z naší taneční skupiny pro teenagery Kredance company a bylo až neuvěřitelné, co dokázali za pár hodin přípravy.


Co vás naopak zklamalo?

Zklamání si žádná nepamatuji (smích).


Co byste si přála?
Přála bych si, aby se Výměníku1 dařilo a divadlo, které do Českých Budějovic vozíme mělo čím dál větší publikum.Autor: Magdalena Špačkováhttps://kredance.czVÝZVA: REZIDENCE V4 – PERFORMING ARTSVÝZVA: REZIDENCE V4 – PERFORMING ARTS

OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023

BLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘEBLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘE

VIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI  CULTURE GET-TOGETHERVIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI CULTURE GET-TOGETHER

NOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKUNOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKU

VIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤVIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)

MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)

PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKUPRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42

JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022

DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023

CHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘECHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘE

ONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘEONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘE

DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCEDUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAMČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

UMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČRUMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČR

FESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍFESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍ

GALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZEGALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZE

26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNYCENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNY

DVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁDVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

VÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RESVÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RES

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!