NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 17)

Jitka Jakubičková: Láska k opuštěným budovám

Zauhlovací věž ve Vratislavicích nad Nisou se před třemi lety stala památkou. Vzápětí nato vznikla iniciativa AvantgArt, která své aktivity s existencí této věže přímo spojila. Vedle pozornosti na památkovou obnovu Zauhlovačky zde tým AvantgArt plánuje vytvořit kulturní centrum s komunitními aktivitami a v delším horizontu by Zauhlovačka měla získat status rozhledny. Při příležitosti konání třetího ročníku akce Otevíráme Zauhlovačku!, která proběhne 9. června 2018, jsme si povídali s iniciátorkou iniciativy Jitkou Jakubičkovou.

Co vás k vratislavické Zauhlovačce přivedlo?

Láska k opuštěným budovám. Zní to možná zvláštně, ale vždycky jsem milovala prozkoumávání chátrajících budov, opuštěných továren a zapomenutých vil. Ráda jsem si představovala, co všechno tam probíhalo, když ty budovy ještě žily svým životem. A toužila jsem jednu takovou oživit.

Zauhlovačku otevíráte již potřetí, tentokrát dominuje motiv cesty do vesmíru. Na co se návštěvníci mohou těšit?

Rozhodli jsme se třetí ročník pojmout netradičně. A když se jeden z našich dobrovolníků nabídl vytvořit speciální multimediální show, bylo téma třetí otvíračky jasné. Cesta do vesmíru nabídne návštěvníkům nejen tradiční prvky venkovní slavnosti tak, jak je pod naší taktovkou již znají, ale tentokrát budou prohlídky věže obohaceny o originální projekce a netradiční představení s motivem věže jako vesmírné rakety. Dobré jídlo a pití od místních kuchařů, zábava pro celou rodinu a nové informace o našem úsilí jsou samozřejmostí. Rozhodně je na co se těšit.

Zauhlovačka je architektonický unikát z dílny architekta Leopolda Bauera. Víte o existenci jiné podobné stavby v České republice nebo okolních zemích?

Při hledání historických souvislostí jsme v archivu města Liberce narazili na ručně psanou kroniku textilní továrny Bytex, jejíž součástí Zauhlovačka byla a dodnes je, i když továrna již dávno neexistuje. A v této kronice je napsáno, že podobné věže byly na světě jen čtyři. Dvě v Itálii a jedna v Argentině. Ta naše, čtvrtá, se tak řadí mezi opravdové unikáty. Ale v samotných pokusech o revitalizaci industriální stavby nejsme sami.

Existuje v evropském regionu nějaký obdobný projekt revitalizace takto specifické stavby?

Po celé Evropě se nachází nejrůznější technické památky, které se skupiny nadšenců s větším či menším úspěchem pokouší revitalizovat. Všechny známé mapuje výstava Architektura k mání!, kterou jsme představili v roce 2016 v centru Vratislavic nad Nisou a Facebooku Zauhlovačky můžete najít mnoho informací právě o těchto stavbách a jejich proměnách v centra kultury a umění.

Pracujete s velkým množstvím dobrovolníků. Existuje způsob, jak se může veřejnost do obnovy věže zapojit?

Zapojit se může opravdu každý. My totiž neumíme všechno a o nedostatku peněz ani nemluvím. Dobrovolníkem se tak může stát ten, co se rád seznámí s novými lidmi, co se nebojí špíny na rukou nebo lopaty a také ten, co umí zdít, štukovat, malovat, vyřezávat, opravovat, natírat, zametat, zasklívat, svářet, zvučit, počítat, psát, malovat atd. atd. Krom toho potřebujeme i peníze. Třeba jen na ochranné pomůcky pro dobrovolníky nebo na nářadí. A pro tyto účely jsme otevřeli transparentní účet, na kterém každý může vidět, jak hospodaříme s dary a na který může přispět jakoukoliv částkou.

Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Udílení ceny Via Bona, která již více než 20 let vyzdvihuje inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti.

Co vás naopak zklamalo?

Zklamalo mě to, že přes veškerou snahu zapálených nadšenců, odborníků, studentů… se nepovedlo zachránit Mazutku a osud Libeňského mostu či Transgasu je také ohrožen. Nesmíme být lhostejní. Včas a jasně se postavme za důležité památky.

Co byste si přála?

Přála bych si, aby lidem více záleželo i na ostatních lidech, na místě kde žijí a více se zapojovali do veřejného života.

Pravidelný blog Nové sítě publikovaný v internetovém magazínu o současném divadle v kontextu www.divadelni-noviny.cz/