DUBNOVÝ MEETING SKUPINY PARTNEŘI V MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

Letošní první meeting Českého kulturního networku Nová síť proběhl v Moravské Třebové v polovině dubna od 17. – 19. 4.. Setkání skupiny Partneři hostila organizace Kulturní služby města Moravská Třebová. Program meetingu byl nabitý – seznámili jsme se s kulturním děním a rozvojem Moravské Třebové, představili si novinky z regionů, mezi Partnery přivítali dvě nové organizace, věnovali se současným výzvám NPO, možnostem podpory z Nové sítě a tématy členů networku. Setkání jsme završili prohlídkou bývalého areálu Miltra, kde je v plánu vznik nového kulturního centra.

ÚVODNÍ SLOVO

V úvodu nás místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil – seznámil s kulturním děním a rozvojem města. Navázala na něj ředitelka KSMT Mary Blažková, která nám představila fungování organizace a kulturní aktivity, které pořádají – Masopust (video spot), Dožínkový festival, Majáles, Samhein, Rozmarné léto a další. Kulturní aktivity představil také spolek Trnka Městečko Trnávky, který každoročně pořádá festival Trnfest na hradě Cimburk a sezónní akce jako dýňobraní nebo akce na svátek sv. Lucii.

NOVÁČCI MEZI PARTNERY

Partnerského meetingu se účastnily také dvě organizace – Sladovna Písek a Bohemia Farmstudio, které na místě prezentovaly svůj zájem o přestup ze skupiny Začínáme spolupráci do skupiny Partneři. Obě organizace představily svou činnost, kam se za roky působení posunuly, co jim přináší členství v networku a naopak co oni mohou nabídnout členům skupiny Partneři. Po prezentacích bylo tajným hlasováním odhlasováno jejich přijetí do skupiny. Nové partnery vítáme a těšíme se na další spolupráci.

NOVINKY Z REGIONŮ

Další blok programu byl věnován novinkám v členských organizacích, a především chystaným akcím.
Valdštejnské imaginárium pozvalo na nultý ročník celoměstského jičínského festivalu dětské knihy – Šotek (21. 5.) a na Malou Inventuru konanou 3. - 5. listopadu. Sladovna Písek chystá novou výstavu Daisy 100: Čekárna na neděli při příležitosti 100. výročí narození ilustrátorky Daisy Mrázkové. Zahájení výstavy proběhne 5. 5. přesně v pět hodin a 5 minut. Hradecká organizace kontrapunkt zve na divadelní festival Regiony 23. 6. – 30. 6.. Moving station se těší z návratu diváků do hlediště a zve na květnový festival Nastevřeno. Theatrum Kuks připravuje doslova Božský program na srpnový 22. ročník festivalu Theatrum Kuks a chystá také 2. ročník Malé loutkové inventury 16. – 18. 6.. První ročník Malé inventury proběhne 6. 10. – 8. 10. v Rožnově pod Radhoštěm pod taktovkou organizace Fujaré, která bude organizovat od 16. 6. do 18. 6. také festival Fujárek pro děti a jejich dospělé.
Zároveň gratulujeme organizacím CO.LABS a SE.S.TA k získání podpory z NPO na rekonstrukci a vznik kulturních a kreativních center.

SMYSL SETKÁNÍ

Cílem každoročního setkání partnerů Českého kulturního networku Nová síť je vzájemné sdílení, podpora a propojování kulturních organizací mezi sebou. Stejně tak inspirace novými možnostmi, jak organizace rozvíjet, nebo jak řešit problémy stávající. I proto v programu nechyběla rozvojová technika s posílením zpětných vazeb MasterMind, během které organizace formulují své potřeby na konkrétní problém a stanoví si cíle k jejich dosažení.
Nejen inspirace, ale i informování o příležitostech a možnostech je pro meetingy a kulturní organizace zásadní. Nová síť prezentovala možnosti dotačních podpor z NPO, akcentovala výzvy na Malá kulturní centra, Kreativní vouchery a výzvu na podporu kreativního učení II. Představila také harmonogram seminářů, workshopů a další podpory, kterou pro členy networku pro letošní rok připravila k 20 letům své činnosti.

BUDOUCÍ KULTURNÍ CENTRUM V MORAVSKÉ TŘEBOVÉ

Na závěr setkání nás Mary Blažková provedla prostory bývalé mlékárny Miltra a představila vizi a plány přebudování tohoto průmyslového areálu nedaleko centra v kulturní centrum a oázu města. V zrekonstruované budově a areálu by měla vzniknout knihovna, kulturní sál, depozitář muzea a kavárna.

ZA NOVOU SÍŤ

Adriana Světlíková, Eliška Burdová, Tereza Lacmanová, Petr Pola, Victoria Gabašová

ÚČASTNÍCI

Kateřina Bohadlová – Theatrum Kuks / Barbora Hodonická – kontrapunkt / Martin Musílek – Městské divadlo Varnsdorf / Pavel Matela, Pavel Matoušek – Bohemia Farmstudio / Hedvika Drenčeni, Marie Frnochová – Kredance / Eva Kraftová – Moving Station / Tereza Smolíková, Pavlína Svobodová, Jiří Vydra – Valdštejnské imaginárium / Marie Kinsky, Eva Dryjová – SE.S.TA / Marie Blažková – Kulturní služby města Moravská Třebová / Klára Flekalová, Kateřina Nikodýmová – DIOD Jihlava / Zdeněk Závodný – Centrum pro otevřenou kulturu Pardubice / Juraj Augustín, Klaudie Klemberová – CO.LABS / Adam Langer – Sladovna Písek / Honza Petružela, Pavel Trčka – Fujaré

Meeting členů skupiny Partneři Českého kulturního networku Nová síť je realizován Novou sítí z. s. za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Lukáš Knoll
Foto: Pavel Matoušek
Foto: Pavel Matoušek