CO PŘINESL ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

V roce 2020 otevřela Nová síť společně s partnerskou organizací Surnadal Billag program podpory tvůrčích rezidenčních pobytů pro umělce, umělkyně a kulturní manažerské týmy z České republiky a Norska. V letech 2021-2022 se tak díky podpoře Fondů EHP a Norska uskutečnily 4 rezidenční pobyty českých rezidentů ve vesnici Surnadalsøra v Norsku a další 3 rezidence norských kolektivů v rezidenčních centrech v obci Komařice, Žďár nad Sázavou a v Brně. Cílem programu byla výměna know-how mezi českými a norskými sítěmi a umělci z oblasti performativního umění a podpora mezinárodní spolupráce a kulturní mobility.

REZIDENČNÍ POBYTY V ČESKU

Tři vybrané umělecké skupiny z Norska měly příležitost poznat vybraná česká rezidenční centra v rámci platformy ART-IN-RES a rozvíjet své projekty v klidném a inspirativním prostředí.

Jan Husták & T.I.T.S. v Komařicích Mezinárodní kolektiv Direct Action Theatre: Serve and Protect, tedy tzv. Divadlo přímé akce s podtitulem pomáháme a chráníme, započal svůj dubnový rezidenční pobyt happeningem před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze, kterým reagoval na ruskou agresi na Ukrajině. Cílem akce bylo podpořit protestující v Rusku, kteří za svůj protiválečný názor riskují mnohaleté vězení, a zároveň vyjádřit podporu lidem z Ukrajiny, kteří statečně a neústupně brání svoji zemi. O projektu i této události si můžete více přečíst v Tanečním magazínu.

Poté skupina pokračovala do malé jihočeské vesnice Komařice, kde ji hostila organizace REZI.DANCE. Svými intervencemi ve veřejném prostoru v uniformách zásahové policie, kterými chtějí podpořit diskuzi o současných sociálních, politických či environmentálních protestech, hnutích a kauzách, vzbudili mezi místními nemalý rozruch a do obce zavítala i Česká televize. Podívejte se tedy na reportáž ČT o kultuře na venkově. Kolektiv chce skutečně „pomáhat a chránit“ lidi, přírodu, potěšení, krásu a život samotný. Za přítomnosti mnoha dobrovolníků se jim podařilo v Českých Budějovicích natočit i video reagující na Putinovu propagandu „Z“. Na rezidenci kolektiv spolupracoval s fotografkou Světlanou Seleznyovou, která spolu se synem utekla z válkou zasažené Ukrajiny a REZI.DANCE jim poskytla dočasné přístřeší díky iniciativě ART-IN-RES for Refugees.

Lisa Colette Bysheim & col. ve Žďáru nad Sázavou Dalšími rezidentkami byla trojice norských tanečnic pod choreografickým vedením Lisy Colette Bysheim, které navštívily Zámek Žďár nad Sázavou. Zázemí, konzultace i profesionální zpětnou vazbu jim zde poskytlo Centrum Choreografického rozvoje SE.S.TA. Dívky tak mohly soustředěně zkoumat souvztažnost slov a pohybu a rozvíjet projekt s názvem IF THIS | THEN.

Mari Woll & col. v Brně Poslední skupina tanečnic z Norska pod vedením choreografky Mari Woll trávila svoji rezidenci v brněnské organizaci CO.LABS. Zde rezidentky pracovaly na dvou projektech. Inscenace s názvem Nærvær – Presence se zabývá pocitem přítomnosti někoho, kdo zemřel, a emocemi s tím spojenými. Dívky na rezidenci zkoumaly kromě pohybu i médium filmu a projekce. V druhém projektu si dívky kladly otázku, co je úsilí, a do výzkumu zapojily i komunitu CO.LABSu. Rezidenti a rezidentky z Norska měli zároveň možnost setkat se s týmem Nové sítě a poznat pražskou kulturní scénu.


REZIDENČNÍ POBYTY V NORSKU

České umělecké a manažerské týmy hostilo umělecké a rezidenční centrum Surnadal Billag v rurální oblasti Surnadalsøra. Všechny skupiny tak měly příležitost poznat kulturní vzorce skandinávské země, přírodní dědictví kraje Møre og Romsdal a fungování rezidenčního centra v malé vesnici, jehož formát není v Norsku příliš obvyklý. Díky klidnému a inspirativnímu prostředí mohli rezidenti a rezidentky nerušeně tvořit, pracovat a vyměňovat si zkušenosti s provozovateli rezidenčního centra – vizuálním umělcem Jonem Arne Mogstad a inženýrem Martinusem Grismo či otevírat dialog s místní komunitou.

Český kulturní network Nová síť v Surnadal Billag Na manažerskou rezidenci do Norska byli vysláni zástupci a zástupkyně Českého kulturního networku Nová síť, konkrétně z organizací REZI.DANCE, EPO1, Městského divadla Varnsdorf a CO.LABS. Podpořili jsme týmy, které se věnují tématu rozvoje kultury v regionech a práce s lokálním publikem, za účelem posílení dovedností vybraných manažerů a sdílení znalostí a zkušeností s managementem Surnadal Billag. Týmy měly možnost poznat kulturní nabídku i v norských metropolích, jako je Oslo či Trondheim, setkat se s tamními manažery a porovnat tak regionální a centrální přístup ke kultuře.

third // space v Surnadal Billag Uskupení third // space rozvíjelo v rámci umělecky zaměřeného rezidenčního pobytu dnes tak ožehavé téma hranic a pocitů spojených s jejich překračováním, posouváním či bořením. Jejich intermediální participativní instalace s názvem re_MIND_er vzbudila pozornost místních obyvatel i tuzemských a norských médií. Více o tom, jak český vynález ožívá nejen na Ukrajině, ale i v Norsku se dočtete v deníku FORUM 24. V listopadu projekt uvedl světovou premiéru na festivalu Fjord v Oslu.

Nová síť v Surnadal Billag Dvou-letý program podpořený Fondy EHP 2014-2021 zakončily manažerskou rezidencí zástupkyně Nové sítě, aby blíže poznaly fungování partnerské organizace, zhodnotily dosavadní spolupráci a projednaly s ředitelem Surnadal Billag prodloužení projektu. Skvělou zprávou je, že obě organizace jsou nakloněny pokračování česko-norské výměny i v roce 2023! Nová síť tedy bude věnovat úsilí v udržení kontinuity programu. Kromě zhodnocení a vyjednání podmínek rezidenčních pobytů a řešení témat spojených s kulturním provozem v rurálních oblastech, rezidentky využily příležitosti poznat přírodní a kulturní dědictví regionu Møre og Romsdal a bývalého hlavního města Trondheim.


SHRNUTÍ ČESKO-NORSKÉHO REZIDENČNÍHO PROGRAMU

Program tvůrčích rezidencí je zaměřený na podporu kreativního procesu a vznik nových projektů v oblasti performativního umění se zvláštní pozorností na projekty na pomezí divadla, tance, performance a výtvarného umění. Program manažerských rezidencí podporuje týmy, které se věnují tématu rozvoje kultury v regionech, a je určený na posilování kapacit a sdílení zkušeností s partnerskou organizací.

Cílem rezidenčního programu je výměna know-how mezi českými a norskými sítěmi a umělci z oblasti performativního umění, podpora mobility umělců a kulturních profesionálů, která přispívá jak k rozvoji umění na obou stranách, posílení práce s lokálním publikem, tak i rozvoji dovedností a kompetencí jednotlivých aktérů rezidenčních pobytů.

Do rezidenčního programu se ve dvou kolové výzvě přihlásilo 14 žadatelů z Norska a 23 projektů z ČR. Převažoval zájem o tvůrčí rezidence – přihlásilo se 31 uměleckých a 6 manažerských projektů.

PODPORU V LETECH 2021/2022 ZÍSKALI:

MANAŽERSKÉ REZIDENČNÍ POBYTY
Manažerský tým – Markéta Málková, Aleš Hrdlička, Jan Kunze, Martin Musílek / rezidence Surnadal Billag Manažerský tým – CO.LABS: Juraj Augustín, Simona Augustín, Klaudia Klembarová, Alexandra Bolfová / rezidence Surnadal Billag Manažerský tým – Nová síť: Tereza Lacmanová, Markéta Jiroušková / rezidence Surnadal Billag
TVŮRČÍ REZIDENČNÍ POBYTY
third // space – RE_MIND_ER / rezidence Surnadal Billag Jan Husták & T.I.T.S. – DIRECT ACTION THEATRE: SERVE AND PROTECT / rezidence REZI.DANCE Lisa Colette Bysheim a col. – IF THIS | THEN / rezidence SE.S.TA Mari Woll a col. – NÆRVÆR – PRESENCE / rezidence CO.LABS
Podpořeno Fondy EHP 2014-2021, IDU – PerformCzech, za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.
Velikonoce…tradice nebo misogynie? foto: Světlana Seleznyova
Přímá akce mezinárodního kolektivu před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze, foto: D.A.T.
Závěrečná ukázka work in progress projektu IF THIS | THEN, foto: Alena Češková
Mari Woll a col. na rezidenci v CO.LABS
Setkání zástupkyň Nové sítě s norskými tanečnicemi pod vedením choreografky Mari Woll
Manažerský tým – Martin Musílek, Markéta Málková, Jan Kunze, Aleš Hrdlička, foto: Martin Musílek
Tým brněnské zóny nezávislého umění CO.LABS rozvíjející koncept tzv. venkovského rezidenčního sídla
Český ježek v Norsku, foto: Michal HōR Horáček
Ředitel rezidenčního centra Surnadal Billag Jon Arne Mogstad, foto: Markéta Jiroušková
Návštěva Kunsthall Trondheim, foto: Tereza Lacmanová
Rezidenční centrum Surnadal Billag, foto: Tereza Lacmanová
Bývalé hlavní město Trondheim, foto: Tereza Lacmanová